Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün akşam Kabine Toplantı’nın ardından duyurduğu ‘1 milyon yazılımcı’ projesi için Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bugün Twitter hesabı üzerinden yeni bir duyuru yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından, ulusa sesleniş konuşması gerçekleştirmişti. Erdoğan, koronavirüs ile mücadele kapsamında açıklamalar yaptı ve bunun yanı sıra yazılım alanı ile ilgili de yeni bir projeyi duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 yıl içerisinde 1 milyon yazılımcı yetiştirmeyi planladıklarını açıklamıştı.

Konuşmasında BTK Akademi tarafından eğitilecek 1 milyonuncu yazılımcı projesini duyuran Erdoğan’ın ardından, bugün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak söz konusu proje için Twitter hesabından yeni bir açıklama yaptı. 

Berat Albayrak’ın Twitter paylaşımı:

Bakan Albayrak Twitter’da yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı: “Buradan tüm gençlerimize çağrıda bulunuyorum, ister lisede ister üniversitede gelin bu eğitimleri alın. Şimdiden kariyer basamaklarında sizlere büyük katkı sağlayacak bu fırsatı değerlendirin. Hem kendinizi hem ülkemizi çağımızın en büyük rekabet alanı olan yazılım sektöründe en iyi noktaya taşıyalım” 

Türkiye’nin yazılım alanında kapasitesinin artırılmasına yarayacak proje için uzun zamandır üzerinde çalışıldığını ve “1 milyonuncu yazılım” projesinin tamamlandığını aktaran Albayrak; Türkiye’de şu an 140 bin yazılımcı olduğunu da belirtti. Bunun dışında yazılım alanında ara elemana ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Albayrak, yazılım alanında yetişmiş insan sayısının az olması nedeniyle bir insanın biden fazla iş yapmak durumunda olduğunu da açıkladı. Bakan Albayrak 1 milyon yazılımcı projesi ile yazılım sektöründeki açığın kapatılacağını söyledi.

Yıl sonunda eğitim sayısı 100’ü aşacak

Bakan Albayrak’ın yapmış olduğu açıklamada 1 milyon yazılımcı projesinin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesindeki eğitim portalı üzerinden yürütüleceği belirtildi. Şu an için 13 kategoride 46 bin 742 dakikadan oluşan 31 eğitimin olduğu belirtilen BTK Akademi’de sene sonunda bu eğitim sayısının 100’ün üzerine çıkacağı bilgisi paylaşıldı. 

Berat Albayrak, programa katılmak isteyenlerin, nasıl bir yol izlemesi gerektiği bilgisini de paylaştı. Eğitime katılmak isteyen kişilerin internet üzerinden başvurması gerektiği ve özgeçmiş bilgilerinin doldurulması gerektiği aktarıldı. Bilgileri dolduranlar, eğitimleri almaya başlayabilecekler. 

Alınan eğitimlerin ardından ise başvuran kişilerin kazandıkları becerileri özgeçmişlerine eklenecek. Öğrencilerin özgeçmişlerinin daha sonra bir havuzda toplanacağını aktaran Albayrak, daha sonra ise özgeçmişlerin yazılım alanında çalışan şirketlere sunulacağını belirtti.

BTK Akademi’de yer alan online eğitim platformunda şu an için; Algoritma, Big data, Bilgisayar programlama, Block Chain, İş zekası, İşletim sistemi, Mobil uygulama geliştirme, ofis programları, oyun programlama, proje yönetimi, Siber güvenlik, Veritabanı, Web programlama alanlarında eğitimler bulunuyor.

İlginizi Çekebilir:

Eset, herkese 3 aylık ücretsiz güvenlik yazılımı veriyor

Zoom Toplantılarına Farklı Yüzlerle Katılmanızı Sağlayan Yazılım: Avatarify

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz