Cuma, Eylül 18, 2020
Ana Sayfa Dijital Facebook Türkiye’de Üçüncü Taraf Haber Doğrulama Programı İçin Doğruluk Payı ile İş...

Facebook Türkiye’de Üçüncü Taraf Haber Doğrulama Programı İçin Doğruluk Payı ile İş Birliği Yaptı

Facebook, asılsız haberlerin platformlarda yayılmasını önlemek amacıyla Doğruluk Payı ile iş birliği yaptığını duyurdu. Şirket, 2018 yılında başlattığı üçüncü taraf haber doğrulama programı kapsamında söz konusu iş birliğini gerçekleştirdi. Facebook Üçüncü Taraf Haber Doğrulama Sistemi ‘nin amacı, platformda yanlış ve yanıltıcı haberleri engellemek ve insanlara okudukları haberlerle ilgili daha fazla bilgi sunmak.

Doğruluk Payı, Türkiye’nin ilk doğruluk kontrolü girişimi ve Uluslararası Doğruluk Kontrolü Ağı İlkeler Kılavuzu’nun imzacılarından biri. Doğruluk Payı artık, Facebook’ta asılsız olma olasılığı bulunan haberleri metodolojisini uygulayacak. Haberleri doğruluklarına göre kategorize edecek. Şirket, reklamlar dahil olmak üzere makale, fotoğraf veya video içeren herkese açık, haber değeri taşıyan tüm Facebook ve Instagram gönderilerini gözden geçirebilecek ve değerlendirebilecek. Doğruluk Payı, bugüne kadar ürettiği 1.600’e yakın içerik ile Türkiye’de yanlış bilginin yayılmasını önlemede öncü rol oynadı. Bu yeni işbirliği ile mücadelesini yeni bir alana genişletiyor.

Doğruluk Payı ile yaptıkları işbirliği ile ilgili konuşan Facebook Türkiye Kamu Politikaları Departmanı Başkanı Çağatay Pekyörür, şöyle dedi:

“İnsanların Facebook’ta doğru bilgi görmek istediğini biliyoruz. Biz de, topluluğumuz için zararlı olduğuna inandığımız asılsız bilgilerin platformlarımızda yayılmasını önlemeyi önemsiyoruz. Bu doğrultuda, sahte hesapları kaldırmak, haber okuryazarlığını teşvik etmek ve spam gönderen kişilerin finansal motivasyonlarını kaldırmak gibi birçok önemli adım atıyoruz. Platformlarımızdaki asılsız haberlerin tespit edilmesi ve incelenmesine odaklanan ve 2018 yılında Türkiye’de de başlattığımız üçüncü taraf haber doğrulama programımız da, bu alanda yaptığımız önemli çalışmalardan biri. İnanıyorum ki, Doğruluk Payı ile yaptığımız bu iş birliği ile Türkiye’deki topluluğumuzu en doğru şekilde bilgilendirmek ve onları zararlı ve yanlış bilgilerden korumak doğrultusunda önemli bir adım atmış olacağız. Önümüzdeki süreçte de asılsız haberlerle mücadele konusundaki çalışmalarımızı her düzeyde sürdürmeye devam edeceğiz.”

Doğruluk Payı Direktörü Batuhan Ersun ise işbirliği hakkındaki görüşlerini şu sözlerle dile getirdi:

“Doğruluk Payı olarak 2014 yılından bu yana aralıksız olarak sürdürdüğümüz ve her sene yeni içerik türleri ile üzerine koyarak büyüttüğümüz doğruluk kontrolü işini bundan böyle Facebook ile bir işbirliği halinde de yapacak olmak bize ayrı bir motivasyon sağlıyor. Doğru olmayan iddialar, bilgiler, haberler ile yıllardır süren bir mücadele içindeyken bu zorlu mücadelenin dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformunda da sürdürülmesi bizim açımızdan çok önemliydi. Yanlış bilginin çok kolay şekilde yayılabildiği sosyal medyada bu tip birlikteliklerin ne kadar faydalı sonuçlar verdiğini yıllardır gözlüyoruz. Facebook ile başladığımız bu işbirliğinin oldukça verimli ve uzun soluklu olmasını umuyoruz.”

Facebook Üçüncü Taraf Haber Doğrulama Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Asılsız haberleri tespit etme: Facebook’taki kullanıcıların bildirdiği görüşler gibi çeşitli işaretler kullanılarak asılsız olabilecek haberler tespit edilir. Doğruluk Payı da gözden geçirilecek haberleri tespit edebilir.

İçerikleri gözden geçirme: Doğruluk Payı içerikleri gözden geçirir, içerdikleri bilgileri kontrol eder ve doğruluklarını değerlendirir.

Yanlış bilgileri daha az kişinin gördüğünden emin olma: Doğruluk Payı bir içeriği asılsız olarak değerlendirirse, bu içerik Haber Kaynağı’nda daha alt sıralarda görünür veya Instagram’daki keşif alanlarının dışında tutulur. Böylece haberi gören insan sayısı önemli ölçüde azalır.

Sürekli olarak asılsız haber paylaşanlara karşı harekete geçme: Sürekli olarak asılsız haberler paylaşan Sayfalar ve internet siteleri, dağıtımlarının azaltılması gibi bazı kısıtlamalarla karşı karşıya kalır. Ayrıca para kazanma ve reklam verme imkanları ellerinden alınabilir ve bir haber Sayfası olarak kaydolmaları engellenebilir.

İlginizi Çekebilir:

Facebook, Bünyesine Google Fotoğraflar’a Video ve Fotoğraf Aktarma Özelliği Ekledi

Facebook Gaming, Ünlü İsimlerle Beraber Sanal Bir Tenis Turnuvası Düzenleyecek!

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Devil May Cry 5 Special Edition, PC Platformunda Çıkış Yapmayacak

'Devil May Cry 5 Special Edition', PlayStation 5'in tanıtım etkinliğinde oynanış fragmanı gösterilen oyunlardan biri olmuştu. Fragmanda, oyunun PC platformunda da çıkış yapacağı belirtiliyordu....

‘Football Manager 2020’ ve ‘Watch Dogs 2’, Epic Games Store’da Ücretsiz Oldu

Epic Games Store, bu hafta 'Football Manager 2020' ve 'Watch Dogs 2' oyununu  ücretsiz olarak oyun-severlerin beğenisine sundu.  Epic Games, 'Football Manager 2020' ve 'Watch...

Yeni Mercedes S Serisi Fiyatları Belli Oldu!

Mercedes, uzun süren tasarım aşamasının ardından 2 Eylül 2020 tarihinde yeni nesil Mercedes S Serisi üzerindeki örtüyü tamamen kaldırmıştı. Almanya'da beş farklı motor seçeneği...

Fortnite, ‘Ray Tracing’ ve ‘DLSS 2.0’ Desteğini Bugün Kullanıma Sundu!

Fortnite, RTX ekran kartları için geliştirilmiş olan 'Ray Tracing' ve 'DLSS 2.0' teknolojisi desteğini bugün kullanıma sundu.  NVIDIA, Eylül ayı başlarında Fortnite için hem 'DLSS...

Honor, ‘Hunter V700’ Oyuncu Bilgisayarı Modelini Tanıttı: RTX 2060 ve Fazlası

Uygun fiyatlı akıllı telefonları ile dikkat çeken Honor, "MagicBook" dizüstü bilgisayarları ile laptop kategorisinde öne çıkan markalardan biri olmuştu. Gelişen oyun pazarı sektörüne de...