WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Tarihi

Popüler mesajlaşma platformu WhatsApp, eleştiri oklarının hedefi haline gelen yeni gizlilik sözleşmesi için belirlenen son tarihi ertelediğini duyurdu. Söz konusu tarihin, 8 Şubat 2021’den 15 Mayıs 2021’e alındığı ifade edildi. Şirket, bu süre içerisinde sözleşmeyle ilgili meydana gelen bilgi kirliliğini gidermeye çalışacağına ve daha şeffaf bir iletişim çalışması yürüteceğine işaret etti.  

Popüler mesajlaşma platformu WhatsApp, kısa bir süre önce platform koşulları ve gizlilik ilkesini değiştireceğini duyurdu. Bu kapsamda; WhatsApp kullanıcı verilerinin, 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren çatı şirket Facebook ve Facebook’a bağlı şirketler ile paylaşılmaya başlanacağı ifade edildi. Daha sonra; kullanıcılara, konuya ilişkin bir uygulama içi bildirim gönderildi. Söz konusu bildirimdeki ‘Kabul Et’ butonuna tıklayarak yeni gizlilik koşullarını onaylamayan kullanıcıların, 8 Şubat’tan itibaren WhatsApp kullanamayacağı ve hesaplarının silineceği belirtildi. Bunun üzerine WhatsApp, hızlı bir biçimde eleştiri oklarının hedefi haline geldi. Birçok kullanıcı WhatsApp hesabını silerek alternatif platformlara geçiş yaptı. Türkiye’de de ‘Rekabet Kurulu’, WhatsApp’a soruşturma açtığını duyururken ‘KVKK (Kişisel Verileri Koruma Kurumu)’ da platform hakkında inceleme başlattığını açıkladı.  

Yaşanan gelişmeler sonrası; WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesi için belirlenen son tarihi ertelediğini duyurdu. Bu kapsamda; yeni koşulları kabul etmeyen kullanıcı hesaplarının, daha ileri bir tarihte silineceği açıklandı. Son tarih, 8 Şubat 2021’den 15 Mayıs 2021’e alındı. Söz konusu hamlenin, dünya genelinde artan veri güvenliği endişelerini gidermek adına yapıldığı ifade edildi. Şirket, bu tarihe kadar sözleşmeyle ilgili meydana gelen bilgi kirliliğini gidermeye çalışacağına ve daha şeffaf bir iletişim çalışması yürüteceğine işaret etti.  

İşte WhatsApp tarafından yapılan yeni açıklama! 

WhatsApp Yeni Açıklama

WhatsApp tarafından yapılan yeni açıklama şu şekilde: 

“Pek çok kişiden son güncellememiz hakkında ne kadar kafa karışıklığı yaşandığını duyduk. Endişe yaratan birçok yanlış bilgi var. Herkesin ilkelerimizi ve gerçekleri anlamasına yardımcı olmak istiyoruz. 

WhatsApp basit bir fikir üzerine inşa edildi: Arkadaşlarınız ve ailenizle paylaştığınız şeyler aranızda kalır. Bu da kişisel görüşmelerinizi her zaman uçtan uca şifreleme ile koruyacağımız anlamına gelir. Böylece ne WhatsApp ne de Facebook bu özel mesajları göremez. Bu nedenle herkesin mesajlaştığı veya aradığı kişilere ilişkin kayıt tutmuyoruz. Ayrıca paylaşılan konumlarınızı da göremeyiz ve kişilerinizi de Facebook ile paylaşmayız. 

Son bildirimimiz ile birlikte bunların hiçbiri değişmiyor. Aksine son güncelleme, insanların WhatsApp üzerinden bir işletmeye mesaj göndermesi gereken yeni seçenekleri içeriyor. Verileri nasıl topladığımız ve kullandığımız konusunda daha fazla şeffaflık sağlıyor. Bugün herkes WhatsApp’ta bir işletmeyle alışveriş yapmasa da gelecekte daha fazla insanın bunu tercih edeceğini düşünüyoruz. Bu nedenle insanların bu hizmetlerden haberdar olması önemlidir. Bu güncelleme, Facebook ile veri paylaşma politikamızı esnetmiyor. 

İnsanların şartları incelemeleri ve kabul etmelerinin için belirlediğimiz tarihi ileri alıyoruz. 8 Şubat’ta hiç kimsenin hesabı askıya alınmayacak veya silinmeyecek. Ayrıca WhatsApp’ta gizlilik ve güvenliğin nasıl çalıştığına dair yanlış bilgileri gidermek için daha çok şey yapacağız. Ardından iş odaklı yeni mesajlaşma seçeneklerinin sunulacağı 15 Mayıs’a dek, politikamızı insanlara aşama aşama aktaracağız ki onlar da uygun adımda inceleyebilsinler. 

WhatsApp, dünyanın dört bir yanındaki insanların uçtan uca şifreleme standardına kavuşmasına yardımcı oldu. Bu güvenlik teknolojisini şimdi de gelecekte de savunmaya kararlıyız. Bize ulaşan, gerçeklerin yayılmasına ve asılsız söylentileri durdurmasına yardımcı olan herkese teşekkür ederiz. WhatsApp’ı özel iletişim kurmanın en iyi yolu yapmak için sahip olduğumuz her şeyi koymaya devam edeceğiz.” 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

WhatsApp Kullanıcı Verileri, 8 Şubat’tan İtibaren Facebook ile Paylaşılmaya Başlıyor! 

Rekabet Kurulu WhatsApp ‘a Soruşturma Açtı!

WhatsApp’ın Yeni Gizlilik Sözleşmesi Sonrası KVKK İnceleme Başlattı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz