Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Crash Bandicoot, Spyro ya da Final Fantasy VII gibi diğer PlayStation klasikleri ile aynı seviye de olmasa da, MediEvil hayranları oyunun yeni jenerasyona uyarlanmış halini uzun bir zamandan beri bekliyordu.

Sony’nin bu eski serisine yabancı olanlar için, MediEvil Sir Daniel Fortesque’in hikayesini anlatıyor. Gallowmere’in en cesur, en kurnaz ve saygı duyulan şövalyesi. Kötü niyetli büyücü Zarok’u son savaşında küçük bir sıyrık bile almadan alt etmeyi başardı.

Aslında bunların hiçbiri doğru değil. Efsaneler ona karşı çok nazik davrandı, çünkü gözüne ok atıldıktan sonra ilk düşen o oldu. Zarok bit asır sonra geri döndü, ve şimdi Gallowmere’nin kaderi sahte kurtarıcısının ellerinde.

MediEvil hikaye içinde sizi çok fazla boğmuyor, sınırlı sayıdaki anahtar karakterler ile etkileşime geçerek oyun içinde ilerleme sağlayabiliyorsunuz. Baştan sona giden bir mizahi bir çizgi var, ve bu sizin oldukça eğlenmenizi sağlıyor. Bazıları Dan’in mirasını almaya çalışırken, kahramanlar salonundaki ölü arkadaşları iğneleyici sözler ile moral bozmaya devam ediyor.

Bu, Sir Dan’in mezardan ilk çıkarılması değil, 2005 yılında PSP için MediEvil Resurrection lansmanı yapılmıştı. Ocean Interactive ise diğer geliştiriciydi.

MediEvil’ı, PlayStation 4’te oynamak çok basit gelebilir. Boss savaşlarını bir yana bırakırsak, düşmanları kesip atamadığımız için dövüşler bazen sıkıcı bir hal alabiliyor. Bazı sahnelerde gezinirken, 1998’deki yapıma sadık olarak düzenlemiş olduğunu görebiliyorsunuz.

Yan yana koyduğunuzda, bazı küçük geliştirmeleri görebiliyorsunuz. Örnek verecek olursak, küçük bir nişangah, hangi düşmanı hedeflediğinizi gösteriyor. L2 tuşu ya da sol tetik tuşu olarakta adlandırabiliriz, bazı geniş alanlarda kamerayı omuz üstü bir perspektife geçirmek için kullanılabiliyor.

20 seviyeden oluşan oyun, kozmetik geliştirmelere rağmen orjinaline sadık olarak yeni jenerasyona uyarlanmış. Ancak, ana hikayenin dışında yan görev olarak yapabileceğiniz, Lost Soul kısmı eklenmiş. Bu moda başladığınızda, Gallowmere’de bir yerde Sir Dan’i görevlendirerek kayıp ruhları toplamasına yardımcı olabilirsiniz. Temel olarak bu ölümsüz maceranın süresini uzatmak için başka bir neden sunan eğlenceli bir mod.

2019 yapımı remake (yeniden yapım), 98 yapımı ile aynı tadı yakalamayı başardı, ve tamamen yeniden yapılan müziği de buna eşlik ediyor. Oyunun grafikleri günümüz teknolojisine göre düşük kalsada, hedeflenen olay nostaljik eğlence ve bu oyunun hayranlarının istediği eğlenceyi elde etmesi. Ayrıca, oyunun çıkış tarihi Cadılar Bayramı’na yakın olduğu için ve oyun içi tema da buna çok uygun olduğu için değerlendirebilir.

Sonuca bağlıyorum

MediEvil, yeni nesil için tüm zamanların sevdiği bir PlayStation kahramanını mezarından kaldırıyor. Grafiksel açıdan düşük gelebilir ya da yakın dövüş mekanikleri bazen sıkıcı olabilir, ancak size o nostaljiyi yaşatıyor ve bence Sony’nin hedeflediği de buydu. Cadıları bayramı için küçük oyunculara alınabilecek en uygun hediye olabilir.

ARTILARI

Orjinal MediEvil’a sadık
Muhteşem cadılar bayramı havası
Mekan ve düşman çeşitliliği

ESKİLERİ

Sıkıcı yakın dövüş mekanikleri
Kamera bakış açısı