Perşembe, Eylül 16, 2021
Ana SayfaHaberKampanya ve Kutlama Mesajları, 1 Aralık’tan İtibaren Faaliyete Başlayacak ‘İleti Yönetim Sistemi...

Kampanya ve Kutlama Mesajları, 1 Aralık’tan İtibaren Faaliyete Başlayacak ‘İleti Yönetim Sistemi (İYS)’ ile Tarih Oluyor 

Şirketler tarafından gönderilen kampanya ve kutlama mesajları, 1 Aralık tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan ‘İleti Yönetim Sistemi (İYS)’ ile tarihe karışacak. Kendisine ticari mesaj gönderilmesine izin veren kullanıcıların iletişim bilgileri, sistemde kayıtlı olacak. Şirketler, ‘İYS’ kaydı olmayan kişilere hiçbir şekilde mesaj gönderimi yapamayacak.  

Şirketler tarafından gönderilen kampanya ve kutlama mesajları, 1 Aralık tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan ‘İleti Yönetim Sistemi (İYS)’ ile tarih olacak. ‘Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’ tarafından kurulan sistem sayesinde; şirketler, kampanya mesajı göndermek için kullanıcı iznine ihtiyaç duymaya başlayacak. İzne tabii tutulan ticari mesajlar arasına; kampanya mesajları yanında, kutlama mesajları ve memnuniyet anketi mesajları da eklenecek.  

Aktarılan detaylara göre; kendisine ticari mesaj gönderilmesine izin veren kullanıcıların e-posta ve telefon numarası gibi iletişim bilgileri, ‘İYS’ye kayıtlı olacak. Şirketler, ‘İYS’ kaydı olmayan kişilere hiçbir şekilde mesaj gönderimi yapamayacak ve ticari mesaj gönderimi için ‘İYS’ onayı, ön koşul olacak. Kullanıcılar, ‘İYS’ üzerinden verdikleri onayı sonradan kaldırabilecek. Belli bir marka için ticari ileti onayı kaldırılırsa, o markanın satışını yapan diğer şirketler de mesaj gönderme hakkına sahip olamayacak.  

Bununla birlikte; SMS, arama ve e-posta mesajları için ayrı ayrı onay ve iptal işlemi gerçekleştirilebilecek. ‘İYS’ye kayıt yaptırmayan şirketler, hem listelerini kaybedecek hem de cezaya tabii tutulacak. Şirketlerin; 1 Aralık itibarıyla, 3 iş günü içerisinde aldıkları izinleri ‘İYS’ye bildirmesi gerekecek. ‘İYS’ye bildirilmeyen izinler ise geçersiz sayılacak.  

‘İleti Yönetim Sistemi’ Genel Müdürü, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu

İleti Yönetim Sistemi

Diğer yandan; ‘İleti Yönetim Sistemi A.Ş.’ Genel Müdürü Dr. Tolga Tüfekçi, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Yeni sistemle birlikte, onay vermeyen kullanıcıların hiçbir ticari mesaj almayacağını belirten Tüfekçi; açıklamasında, “Vatandaşın onayı olmadan gönderilen ticari mesajlarda şikayetlerin 500 bini aşması üzerine Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan yönetmelikle hayatımıza giren ‘İYS’, 1 Aralık itibarıyla uygulamaya girecek ve istenmeyen mesajlar son bulacak. Ticari elektronik ileti gönderimi yapan tüm firmaların kaydolacağı ve sahip olduğu onayları sürekli güncel tutacağı bu sistemle vatandaşlar ticari ileti izinlerine tek noktadan ve kolaylıkla erişebilecek. Mesaj almak istemediklerini kapatırken diğer taraftan dilerse kampanyalarından haberdar olması istediği markalara da onay verebilecek. 16 Ocak 2021’e kadar vatandaşlar tarafından reddedilmemiş onaylar geçerli kabul edilecek. Böylece firmaların geçmişte almış olduğu tüm izinler için beyaz bir sayfa açılmış olacak” ifadelerine yer verdi. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Ticari mesajlara düzenleme

Tostçu Erol Drone ile tost teslimatı yaptı

Anadolu Isuzu, Sürücüler için Elektrik Elektronik Sistem Mimarisi Geliştirdi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR