Popüler sosyal medya platformu Twitter, kasım ayından itibaren siyasi içerikli reklamların tamamen yasaklanacağını duyurdu. Twitter’ın, siyasi içerikli reklam yasağının sebebinin yaklaşan ABD seçimleriyle alakası olduğu yönünde tartışmalar da aynı anda hızlandı.

Twitter CEO’su Jack Dorsey, yapmış olduğu açıklamada, hedefli siyasi reklamlara izin vermenin, istenmeyen mesajlara yol açtığını söyleyerek, bundan sonra platformun siyasi reklamları barındırmayacağını belirtti.

Twitter’daki siyasi içerikli reklam yasağı küresel olacak. Twitter CEO’su Dorsey yasaklama kararını şu ifadelerle dile getirdi: “İnsanlar bir hesabı takip etmeye ya da bir paylaşımı retweet etmeye karar verdiklerinde, siyasi mesaja zaten ulaşıyorlar. Kullanıcıların bu kararını yok sayıp, onlara hedefli reklamlar göstermek zorlama bir eylem oluyor”


Dorsey, daha önce Twitter’da yaşanan taviz, manipülasyon, yalan haber gibi toplumu tahrik eden olaylar yaşanmaması adına siyasi içerikli reklamların yasaklanması hakkında “İnternet reklamcılığı, ticari reklamverenler için inanılmaz derecede güçlü ve etkili olsa da, bu güç milyonlarca insanın hayatını ve vereceği oyları etkilemek için kullanılabilmesi sebebiyle siyaseten önemli riskler getiriyor’’ yorumunda bulundu.

Twitter CEO’su, yeni siyasi reklam yasağının 22 Kasım’da yürürlüğe gireceğini belirtirken, 15 Kasım’da siyasi reklam yasağı hakkında daha fazla bilgi vereceklerini de açıkladı.