Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika
Apple iPad Pro, 2024 yılında kullanıcılarla buluşmaya hazırlanıyor. Apple kullanıcılarının da ilgiyle beklediği OLED panele sahip iPad Pro’nun üretim maliyetlerindeki yüksek masraflar ise, kullanıcıya beklenenden pahalı fiyatlar olarak yansıyacak gibi görünüyor.
Apple’ın, 2024 yılında tanıtıma çıkarmayı planladığı OLED panele sahip iPad Pro, daha şimdiden meraklı kullanıcıları heyecanlandırmaya başladı. İlk kez OLED panele sahip bir iPad’i kullanıma sunacak olan Apple ise yüksek üretim maliyetleriyle cebelleşiyor. Fakat üretim maliyetlerindeki yükselişlerin iPad fiyatı ile kullanıcılara yansıyacağı da aşikar. Bu da demek oluyor ki, 2024 yılında tanıtıma çıkacak olan Apple iPad Pro, kullanıcılarla beklenenden biraz daha pahalı bir fiyatla buluşabilir.

Benzerlerinden Daha Pahalı

2024 yılında tanıtıma çıkması beklenen 11.1 ve 13 inçlik iPad Pro’larda LCD yerine OLED panel kullanılacağı bir süredir konuşulan bir durumdu. Dolayısıyla Apple’ın yeni iPad’inde OLDR panel kullanacak olması birçok Apple kullanıcısını heyecanlandıran bir gelişme olmuştu. Fakat The Elec’in yayınlamış olduğu son rapora göre OLED panelli iPad’ler beklenenden daha masraflı olacağından dolayı beklenenden yüksek fiyatla tüketiciyle karşılaşabilir. Hatta Kore merkezli The Elec, söz konusu iPad’lerin beklenen fiyatının şu an piyasada bulunan benzer boyutlu OLED panellerden ciddi oranda pahalı olabileceğini aktarıyor. Bunun en temel nedeni ise beklenenden daha masraflı panel üretim süreçleri.

Fiyatlar İkiye Katlanacak

Gelen söylentilere göre panel tedariğini gerçekleştirmek için Apple şu sıralarda Samsung ve LG Display ile görüşmeler yapıyor. Diğer yandan yine The Elec’in raporuna göre, LG hem 11.1 ve 13, Samsung ise yalnızca 11.1 inçlik panel geliştiriyor. Elde edilen diğer bilgilere göre OLED ekranlı 11 inçlik iPad Pro için 1.500 dolar, 12.9 inçlik model içinse 1.800 dolar satış fiyatı öngörülüyor. Fakat 2022 model 11 ve 12.9 inçlik iPad Pro modeller sırasıyla 799 dolar ve 1.099 dolara satılıyor. Yani neredeyse 2024 yılında gelecek olan OLED panelli iPad benzerlerinden tam iki kat daha yüksek fiyata sahip olacak gibi görünüyor. Bu arada eğer bu fiyatlandırma doğru çıkarsa OLED ekranlı iPad Pro’ların fiyatının M2 çipli Macbook Air’den de fazla olacağı ortada. Zira M2 işlemcili Macbook Air’in şu anki güncel piyasa fiyatı 1.199 dolar.
Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz