Okuma Süresi
1 dakika

Mercedes-Benz, ülkemizde sattığı araç sayısının bir önceki yıla kıyasla 2022’de %16 oranında artırdığını duyurdu. Diğer yandan elektrikli otomobil satışlarında da büyük artış yaşandığı açıklandı.

2022’nin sona ermesiyle otomobil sektöründe nasıl bir yılı geride bıraktığımızı gösteren veriler yayınlanmaya başlandı. Şirketlerin ne kadar otomobil sattığı da bu veriler arasında bulunuyordu. Şimdi de Almanya merkezli Mercedes-Benz, ülkemize ait verileri paylaştı.

Otomobil devi, yaşanan tüm sıkıntılara rağmen başarılı bir yıl geçirdi. Buna göre şirketin Türkiye’deki araç satışları bir önceki yıla göre %16 oranında yükselerek 2022’de 25 bin seviyesine ulaştı.

Binek Otomobil Satışları %21,2 Oranında Arttı

Üreticinin yaptığı açıklamaya göre, binek otomobil satışlarında önemli bir artış gözlemlendi. Buna göre satışların bir önceki yıla göre %21,2 artarak 18 bin 630’a ulaştığı aktarıldı. Diğer yandan ticari araç satışlarında da yükseliş vardı. Bu alandaki artık ise %3,7 olarak kaydedildi.

Elektrikli Otomobil Satışlarında da Ciddi Artış Gözlemlendi

Bilindiği üzere Mercedes-Benz, son yıllarda piyasaya sürdüğü elektrikli otomobilleriyle de öne çıkıyor. Alman üretici, 2022 yılında 4 farklı model çıkarmıştı. Yapılan açıklamalarda ise geçen yıl 1.559 elektrikli otomobilin satıldığı ve önceki yıla oranla %365’lik bir artışın görüldüğü ifade edildi. Bu artış, ülkemizde satılan her beş elektrikli otomobilden birinin ‘EQ’ isimli Mercedes-Benz elektrikli modelleri olduğu anlamına geliyor.

Bu yıl içinde toplam satışlarındaki elektrikli otomobil payını %10’a çıkarmak isteyen şirket, ilerleyen yıllarda her segmentte elektrikli bir alternatifin olacağını belirtirken 2025’ten itibaren ise tüm yeni araç mimarilerini elektrikli araçlara yönelik olarak geliştirmeyi hedefliyor. Aynı zamanda şirket, yeni E-serisi ve CLE modellerini bu yıl müşterilerle buluşturmak istediğini de ekliyor.

Mercedes-Benz, geçtiğimiz haftalarda ise dünya çapında önceki yıla oranla %1 düşüşle 2,05 milyon araç sattığını açıklamıştı.

Mercedes-Benz’in 2022 yılında ülkemizdeki satışları hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Pandemiden sonraki zorlu koşullara rağmen şirketin satış rakamlarındaki büyüme oranı dikkat çekiyor. Dünya genelindeki satışlara baktığımızda ise yaşanan küçük bir düşüş görülüyor. Şirketin yeni E-serisi ve CLE modellerini bu yıl içinde müşterilerle buluşturmak istemesi de merak konuları arasında.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz