Google ve Android’e olan bağlılığını azaltmak için harekete geçen Facebook, kendi işletim sistemini geliştirmek için çalışmalara başladı. The Information‘ın haberine göre, geliştirme çalışmaları Windows NT işletim sisteminin geliştirilmesinde de önemli bir rol alan bir Microsoft çalışanı Mark Lucovsky’nin liderliğinde yürütülüyor.

Habere göre, Facebook’un yeni işletim sisteminin nasıl kullanılabileceğine dair birtakım bilgiler veriliyor. Ancak şirketin hem Oculus hem de Portal cihazlarının Android’in modifiye edilmiş versiyonuyla çalıştığı söyleniyor. Facebook’un AR ve VR yöneticilerinden Ficus Kirkpatrick, gelecek donanımın Google’ın yazılımına ihtiyaç duymadan çalışabileceğini belirtti. Yeni geliştirilecek işletim sistemiyle Google artık Facebook donanımı üzerindeki kontrolünü tamamen kaybedecek.

Facebook’un donanımdan sorumlu şefi Andrew Bosworth ise, “Gelecek neslin bizim için yeri olduğundan gerçekten emin olmak istiyoruz.” dedi. “Durumun bu olduğundan emin olmak için piyasaya veya rakiplere güvenebileceğimizi düşünmüyoruz. Ve bu nedenle bunu kendimiz yapacağız.”

Facebook Oculus ve Portal cihazlarının yanı sıra, artırılmış gerçeklik gözlükleri üzerinde de çalışıyor. Bosworth’e göre ‘Orion’ ismini taşıyan gözlükler en erken 2023 yılında çıkacak. Facebook’un gözlükleri için bir beyin kontrol arayüzü üzerinde çalıştığı da belirtiliyor. Böylelikle kullanıcılar bu cihazı düşünceleriyle kontrol edebilecekler.

Kendi işletim sistemini geliştirmeye hazırlanan Facebook’un ilk denemesi bu değildi. Şirket HTC tarafından üretilmiş ve 2013 yılında çıkarılmış telefonda Android’in ayıklanmış bir versiyonu üzerinde çalışıyordu. Ancak bu deneme pek başarılı sonuçlanmamış ve Facebook konuyu rafa kaldırmıştı.