Arsenal forması giyen Mesut Özil, Çin’de Sincan Uygur bölgesinde yaşanan olaylara tepkisini yaptığı paylaşımla ortaya koymuştu. Özil’in yaptığı paylaşım nedeniyle PES 2020 Çin versiyonundan çıkarıldığı öğrenildi.

Geçen günlerde Arsenal-Manchester City maçının canlı yayını Özil’in maçta oynadığı gerekçesiyle Çin devlet televizyonundan çıkarılmıştı. Bunun ardından Özil’e PES 2020 Çin’in mobil versiyonunda yer alamayacağı açıklandı.

Çin’de PES oyunları yayımlayan NetEase Games şirketi, ülkede yaygın olarak kullanılan sosyal medya platformu Weibo’da yaptığı açıklamada “Alman oyuncu Özil, Çin hakkında sosyal medyada bir açıklama yaptı. Açıklama, Çinli hayranların duygularını incitti ve sporun sevgi ve barış ruhunu ihlal etti. Bunu anlamıyoruz, kabul etmiyoruz veya affetmiyoruz!” ifadelerini kullandı.

Daha önce Barcelona ve Manchester City’de oynayan ve şu an Çin ekibinde bulunan futbolcu Yaya Toure ise AP’ye verdiği bir röportajda Özil’in de kendisi gibi Müslüman olduğu belirterek, toplu gözaltıları ve Uygurların yaşadıklarını konuşmanın ‘karmaşık bir mesele’ olduğunu belirtti.

Futbolcuların bulundukları konumu siyaset için kullanmamaları gerektiğini belirten Toure, “Futbolcular futbolla, siyasetçiler siyasetle ilgilenmeli çünkü (bir futbolcu olarak) böyle bu konuya dahil olamazsınız. Bu beraberinde birçok sorunu getirir. Bir Müslüman olarak bu onun seçimiydi. Yorumlarını yapıyordu ama ben bunun yanlış olduğunu düşünüyorum” dedi.

Öncesinde devlet bağlantılı gazete Global Times, Özil’in paylaşımını ‘düzmece’ diye nitelerken futbol otoritelerini hayal kırıklığına uğrattığını ileri sürmüştü. Çin Futbol Federasyonu da Özil’in paylaşımının ‘kabul edilemez’ diye niteleyip Çinli futbol severlerin duygularını incittiğini belirtmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Arsenalli Özil’e destek verirken Çin Dışişleri Bakanı Sözcüsü ise ‘Sincan’a gidip bir göz atmasından memnun olacağını’ belirterek futbolcuya tepki gösterdi.

Özil’in 2020 PES Çin versiyonundan çıkarılmasına sebep olan paylaşımda şöyle ifadeler vardı:

“Kur’anlar yakılıyor, camiler kapatılıyor, medreseler yasaklanıyor, din alimleri öldürülüyor, bazıları zorla Çinli erkeklerle evlendiriliyor. Tüm bunlara rağmen Ümmeti Muhammed suskun, sesi çıkmıyor.”