Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Meta, TOBB’da bir atölye düzenleyerek gençlerin Instagram’da daha güvenli bir deneyim yaşamaları amacıyla hayata geçirdikleri özellik ve önerileri paylaştı. Atölye çalışması ile genç kullanıcılar ve ebeveyn denetimi hakkında bilgiler verildi.

Son zamanlar oldukça yaygınlaşan dijital suçlara yönelik olarak birçok güvenlik önlemi geliştirilmeye devam ediyor. Dijital suçları engelleme ve özellikle de genç kullanıcıları korumayı esas alan çalışmalar kapsamında Meta da bir atölye çalışması düzenledi. TOBB’da düzenlenen atölyede Instagram’daki genç kullanıcılar ve ebeveyn denetimleri için getirilen güvenlik araçları tanıtıldı. İşte detaylar!

İnternette Güvenli Vakit Geçirmek İçin

Dijital suçlar arttıkça bunlara yönelik önlem çabaları da artmaya devam ediyor. Bu çalışmalardan birisi de Meta tarafından yapılan bir atölye çalışması oldu. Atölyede hesap güvenliği, zorbalık, taciz ve rahatsız edici içeriklerden korunmak için geliştirilen önlemler anlatıldı. Bunun yanı sıra ebeveyn ve gençler için getirilen denetleme araçları ve bilgi kaynakları da aktarılan bilgiler arasında yer aldı. Meta’nın Türkiye’de de kullanıma sunduğu Aile Merkezi sayesinde, çocukları bir gönderiyi veya hesabı şikayet ettiğinde, ebeveynlere kimin şikâyet edildiği hakkında ayrıntılı bilgi edinme imkânı tanıyor. Hatta bu özellik kapsamında ebeveynler çocuklarının günlük ve haftalık olarak Instagram kullanımını istedikleri saatler arasında sınırlandırabiliyor. Kısacası Meta, bu önlemler ile birlikte Instagram’da gençlerin daha güvenli vakit geçirmelerini sağlamayı amaçlıyor.

“Güvenli İnternet Kullanımını Destekliyoruz”

Meta Türkiye ve Azerbaycan Kamu Politikaları Müdürü Sezen Yeşil, Meta’nın gençlerin güvenliği için yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Bu konuya ilişkin olarak güvenlik konusunda kullanıcıları bilinçlendirmenin altını çizen Yeşil, “Meta olarak platformlarımızda yer alan gençlere daha güvenli bir internet deneyimi sunmak en büyük sorumluluklarımızdan biri. Biz de hayata geçirdiğimiz Aile Merkezi’miz ile gençleri Instagram’da karşılaşabilecekleri tehditlere dönük koruma altına alıyor ve ebeveynleri, gençlerin her hareketine müdahil olmadan çocuklarına daha güvenli bir Instagram deneyimi yaşatmaları için gerekli araçlarla donatıyoruz. Bunu yaparken aynı zamanda Eğitim Merkezi’miz ile ebeveynleri bu araçları doğru şekilde kullanmaları ve çocuklarıyla en uygun şekilde iletişim kurmaları için çeşitli bilgi kaynaklarıyla destekliyoruz. Önümüzdeki dönemde de daha fazla kullanıcımızı bu özellikler hakkında bilgilendirerek daha güvenli internet kullanımını desteklemeyi amaçlıyoruz.” dedi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz