Okuma Süresi
2 dakika
Twitter’ı satın almasının ardından ardı ardına birçok konuda eleştiri oklarını üzerine çeken ama hep bir şekilde aşırı özgüveniyle gündemde kalan Elon Musk, bu kez sert kayaya çarptı. Musk, eski çalışanı ile önce Twitter üzerinden tartıştı sonra da özür diledi.
Twitter’in milyarder CEO’su Elon Musk, Twitter’ı aldığı günden bu yana gündemdeki yerini koruyor. Öncelikle işten çıkardığı çok sayıda çalışanla tartışma konusu olan Elon Musk sonrasında da Twitter üzerinde yaptığı her değişimle eleştirilere maruz kalmayı başardı. Genellikle girdiği tartışmalardan her zaman kendisini haklı bularak çıkan Musk, bu kez Twitter üzerinden tartıştığı bir eski çalışanından yine aynı mecrada özür diledi. Hatta çalışanı işten çıkarmak yerine yeni bir iş teklifi yapan ünlü CEO, konunun kendisine yanlış aktarıldığını söyledi. İşte detaylar!

Bir Anda Erişimi Kesildi

Sürekli tartışmalı açıklamalarıyla eleştirilerden kaçamayan ama hiçbir şekilde de sözünden dönmeyen Elon Musk, bu kez gerçekten sert kayaya çarptı. Aslında her şey Haraldur Thorleifsson’un 200 çalışanla birlikte iş bilgisayarına erişiminin kesilmesi ile başlıyor. Bunun üzerine işten çıkartılıp çıkartılmadığını ve eğer çıkartıldıysa nedenini merak eden Thorleifsson 9 gün boyunca bu konu hakkında bir cevap talep ediyor. Ancak talebi karşılanmayan Thorleifsson, sonunda çareyi Elon Musk’a tweet atmakta buluyor. Ancak Musk’ın cevap vermesiyle başlayan konuşma yavaş yavaş bir tartışmaya dönüşüyor.
Elon Musk: Ne iş yapıyordun?
Thorleifsson: Bu soruyu burada cevaplayabilmem için gizliliği bozmam gerekir. Eğer bunu yapabileceğimi avukatlarınıza yazılı olarak iletirseniz bunu açıkça tartışmaktan memnuniyet duyarım!
Elon Musk: Onaylandı, devam et
Thorleifsson: Diğer şeylerin dışında:
-Bir hizmet için yazılım anlaşmasında 500.000 dolar kâr edilmesi için efor harcadım. Diğer anlaşmaların sona ermesini engelledim.
-Küçük bir ekiple teslim edebildiğimizden emin olmak için şirket genelinde tasarım projelerinin önceliklendirilmesine liderlik ettim.
Şirket genelinde tasarımın seviyesini yükseltmeye yardımcı olmak için tasarım kriterlerine öncülük ettim
– Tüm tasarım rolleri için yönetici işe alıyordum
– Şirketi uzman kullanıcılara ve daha genç kullanıcılara odaklanmaktan uzaklaştırma çabaları üzerinde çalıştım (çünkü kullanıcı tabanımız yaşlanıyor)
Elon Musk: Hangi tasarımlarda hangi seviyeye yükselttin? Resimlerle örnekle ya da olmadı sayacağım. 4 aydır tasarımcı işe almadık. Gençlere yardım etmek için hangi değişiklikleri yaptın?

Ve Sonunda Özür Diledi

Musk’ın bu cevabından sonra Thorleifsson’ın tweetleri cevapsız kalınca yine bir Twitter çalışanı olan Alex Cohen’in “Yalan söylemeyeceğim bu şahit olduğum en eğlenceli işten çıkarma görüşmesiydi” demesiyle birlikte Musk şu yanıtları verdi:
Elon Musk: Gerçek şu ki (bağımsız bir şekilde zengin olan) bu adam aslında gerçekten iş yapmıyor. Engelli olduğunu ve yazamadığını bahane gösteriyor ancak fırtına gibi tweet atabiliyor. Buna pek saygım olduğunu söyleyemem.
Bu cevap aslında birçok kişi için bardağı taşıran son damla oldu. Bunun ardından Daniel Houghton’ın Musk’ı etiketleyerek “Kendisi takımında kesinlikle isteyeceğin birisidir. Eminim ‘çalışmaması’ konusunda bir yanlış anlaşılma vardır” şeklinde bir paylaşım yaptı. Bunun üzerine Musk; “Halli ile görüntülü konuştum ve gerçekle bana söylenenin farkını anladım. Uzun hikâye. İnsanlarla konuşmak tweetlerle iletişim kurmaktan daha iyidir. Halli’den bu yanlış anlaşılma için özür dilemek istiyorum. Bana söylenenler ya gerçek dışıydı ya da doğru ama konuyla alakasızdı. Kendisi Twitter’da kalmayı düşünüyor.” dedi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz