Salı, Haziran 22, 2021
Ana SayfaDijitalGoogle Look to Speak Uygulaması Sayesinde Gözünüzle Konuşabilirsiniz

Google Look to Speak Uygulaması Sayesinde Gözünüzle Konuşabilirsiniz

Google, bugün yaptığı bir duyuruyla yeni Look to Speak uygulamasını resmi olarak duyurdu. ABD merkezli teknoloji üreticisinin yeni uygulaması, kullanıcılara gözleriyle konuşma imkanı sunuyor. 

ABD merkezli teknoloji şirketi Google, 2009 yılından bu yana Google Chrome Experiments (Google Chrome Denemeleri) programı kapsamında hem Android hem Chrome kullanıcıları ilginç oldukça farklı ve ilgi çekici uygulamalar sunuyor. Look to Speak ismiyle anılan yeni uygulama bunlardan biri oldu. 

Google’ın yeni uygulaması bir ulaşılabilirlik uygulaması olarak öne çıkıyor. Uygulamanın, konuşma ve motor hareket engelli kişiler için iletişimi kolaylaştırmayı amaçladığı aktarılıyor. Kullanıcılar Look to Speak uygulamasında belirli yönlere bakarak telefonlarında önceden yazılmış farklı cümleleri seçebiliyor. Uygulama göz takibi yapabilmek içinse cihazın ön kamerasını kullanıyor ve söz konusu hareketleri cihazın ara yüzünde belli hareketlere çeviriyor.

Google ‘ın Look to Speak uygulaması için yayınladığı açıklama videosu:

Google’ın Look to Speak uygulamasında bazı kalıplaşmış birkaç cümle yüklü olarak geliyor. Ancak kullanıcılar yüklü gelen bu cümleleri diledikleri gibi kişiselleştirip düzenleyebiliyor. Uygulamanın doğru bir şekilde çalışması için birkaç ayarlama işleminin yapılması gerektiği de aktarılıyor. Ayrıca uygulamanın göz hareketlerini takip etmesi için telefonunun göz hizasında tutulması da önemli bir ayrıntı olarak karşımıza çıkıyor. Yapay zeka desteğiyle çalışan uygulamada, takip hassasiyetinin ayarlanması da düzgün sonuç verebilmesi için önem taşıyor. 

Google’ın yeni uygulaması konuşma ve motor hareket engeli olan kişilere yönelik geliştirildi. Uygulama sayesinde engelli bireylerin günlük iletişimlerinin biraz da olsa kolaylaşabileceği düşünülüyor. Ancak sürekli olarak ön kameranın açık kalması gizlilik konusunda sorun yaşatabilir imajı çiziyor. Bununla birlikte göz takibinin ve hassasiyetinin de ne derecede başarılı olacağı merak ediliyor. 

Google Look to Speak uygulaması Android 9.0 üstü ve Android One çalıştıran cihazlar için kullanılabilir durumda. 

İlginizi Çekebilir:

2020’de Google’da En Çok Arananlar Listesi Açıklandı

Google Stadia, Bünyesine Doğrudan YouTube Üzerinden Canlı Oyun Yayını Yapabilme Özelliği Ekliyor 

2020’nin Enleri, WhatsApp Kişiye Özel Duvar Kağıdı, Epic Games Ücretsiz Oyunlar – DigiToll #44:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR