Microsoft, ‘Başlat’ menüsündeki arama çubuğuna Bing destekli bir tarayıcı dahil etme kararı aldı. Yapılan bu yenilikle birlikte arama çubuğu, arama motoruyla aynı işlevi görebilecek. 

SlashGear’ın haberine göre yazılım şirketi Microsoft, ‘Başlat’ menüsünde yar alan arama çubuğuna bir arama motoru dahil edecek. Böylece kullanıcılar başlat menüsündeki arama çubuğunda sadece dosya aramakla kalmayacak aynı zamanda web’de arama yapabilecek. 


Şirketin Windows 10’da yaptığı değişikliklerle birlikte arama çubuğu bugüne kadarki en gelişmiş haline kavuşmuştu. Getirilen son halinde kullanıcılar, web sonuçlarına yalnızca ayrı bir pencereden erişebiliyordu. Fakat şirket tarafından alınan yeni karara göre çubuğa Bing destekli küçük bir tarayıcı eklenecek ve kullanıcılar yeni bir pencere açmaya gerek kalmadan arama çubuğunu arama motoru gibi kullanabilecek. Bununla birlikte ‘Bing Görsel Arama’ gibi Bing destekli bazı özellikler de tarayıcı ile beraber kullanılabiliyor olacak.  

Arama çubuğuna tarayıcının eklenmesi ne işe yarayacak?

Arama çubuğuna tarayıcının eklenmesiyle beraber kullanıcıların arama yapmak için Chrome, Mozilla Firefox veya Opera gibi başka bir tarayıcı açmasına gerek kalmayacak. Kullanıcı eskiden -örneğin- Chrome’dan herhangi bir Windows uygulamasını aratamaz veya yükleyemezken artık bunların hepsini yeni bir tarayıcı dahi açmadan Windows Search üzerinden yapabiliyor hale gelecek. Aynı zamanda Windows Search ile Bing Görsel Arama özelliği de açılabilecek. Böylece kullanıcı ekrandaki bir görseli Bing’e göndermek ve aratmak üzere hazırlayabilecek.

Şirketin bu adımının altında sınırlı kullanıma sahip olan Bing’i yaygınlaştırmak çabasının yattığı düşünülüyor. Microsoft’un, arama çubuğunun yeni versiyonunun dağıtımına kısa bir süre sonra başlaması bekleniyor.