Son günlerde Rekabet Kurulu ile yaşadığı android krizi ile gündeme gelen Google’dan Türkiye’ye yatırım geliyor. Google, Türk Telekom ile anlaşarak sunucularını Türkiye’ye getiriyor. 

Türkiye’de piyasaya yeni çıkacak android cihazlara mobil servis desteğini keseceğini açıklayan Google’dan Türkiye’ye yatırım anlamında önemli bir adım geldi. Habertürk’ün haberine göre Google ile Türk Telekom anlaşmaya vardı. Google anlaşmaya göre 2020’de sunucularını Türkiye’ye getirecek.

Türkiye’de 8 merkeze kurulacak

Şu anda teknik inceleme çalışmaları yürütülen süreçte, ilk etapta 8 ayrı merkeze Google sunucuları kurulacak. Türk Telekom’un trafik yönetimini yaptığı bu 8 ayrı merkezdeki kurulum çalışmaları 2020 ilk çeyreğinde başlayacak.

Anlaşmaya göre Google’ın Türkiye’deki internet trafiğinin 2020 yılında yüzde 50’si Türkiye’de kurulacak olan sunuculardan yönetilecek. Bu oran 2020 sonrasında ise yüzde 80’e çıkarılacak.Edinilen bilgiye göre sunucuların Türkiye getirilmesi süreci, Google’ın Rekabet Kurumu ile son yaşadığı Android lisans krizinden etkilenmedi.

Türkiye’nin internet trafiğinin yaklaşık yüzde 75’ini oluşturan Facebook ve Google’ın sunucularını yurtiçine getirmek için bir süredir çalışmalar yapılıyordu. Bu kapsamda ilk adım Facebook ile atılmıştı. Facebook ve Google trafiğinin Türkiye üzerinde kurulu sunucular üzerinden yönetilmesinin şu avantajları sağlaması hedefleniyor:

Türkiye’deki internet kullanıcıları, daha kaliteli hizmet alacak. Kullanıcılar artık daha az gecikme hissedecek ve bu platformların servislerine daha hızlı ulaşabilecek. Yurtdışı kaynaklı siber saldırılardaki riskler azaltılacak. Daha uzun vadede ise Türkiye’deki kullanıcı bilgileri dışarıya daha az çıkmış olacak.