Şirketler ve bireysel kullanıcılar için ödeme altyapısı sağlayan bir Türk girişimi olan iyzico, resmen PayU bünyesine katıldı. Şirket, atılan imzalar ile 165 milyon dolara satın alındı. 

Webrazzi’nin haberine göre Nisan 2013’te kurulan Türk girişim şirketi iyzico, atılan imzaların ardından resmen PayU tarafından satın alındı. Karşılıklı biçimde daha öncesinde sözlü olarak anlaşmaya varan taraflar,  imzaları atarak süreci resmileştirdi. PayU, genç girişim şirketiyle anlaşmaya varabilmek için 165 milyon dolar ödedi.  

Şirketler imzadan önce geçtiğimiz aylarda işbirliği ve bütçe konusunda anlaşmaya varmıştı. PayU CEO’su Mario Shiliashki, daha önce işbirliğiyle ilgili olarak anlaşmanın PayU’yu yerel pazarda oldukça güçlendireceğini belirtmişti. iyzico kurucu ortağı ve CEO’su Barbaros Özbagutu ise geçtiğimiz hafta Webrazzi Fintech 2019 etkinliğinde yaptığı söyleşide imzalarla ilgili yaşanan bu gecikmenin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, T.C. Merkez Bankası ve Avrupa’daki onay aşamasıyla ilgili olduğunu ifade etmişti.

iyzico, Türkiye’nin en büyük 5 finans şirketinden biri olmayı hedefliyor

Özbagutu aynı etkinlikte girişimin çok kısa bir sürede büyük bir ivme yakalayarak Türkiye’nin e-ticaret hacmini dikkate değer oranda artırdığını da söylemiş ve PayU ile yapılan işbirliğinin şirket olarak hedeflerine önemli katkılar sağlayacağına işaret etmişti. iyzico CEO’su, Türkiye’nin en büyük 5 finans şirketinden biri olmayı hedeflediklerini de sözlerine eklemişti.  

Yapılan anlaşmayla birlikte bundan sonra PayU’nun Türkiye’deki tüm hizmetleri iyzico üzerinden yürütülecek. iyzico’nun piyasadaki kendi hizmetleri de aynen devam edecek.