BTK Facebook
Okuma Süresi
2 dakika

BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu), 553 milyon Facebook kullanıcısının kişisel verilerinin çalındığının ortaya çıkmasının ardından verileri çalınan Türk kullanıcılar için Facebook’tan bilgi talep etti. Kurum, verileri çalınan 20 milyon Türk kullanıcının olduğunu tahmin ettiklerine işaret etti.  

Kısa bir süre önce ‘Business Insider’ tarafından yayınlanan bir haber, yaklaşık 553 milyon Facebook kullanıcısının kişisel verileri ve kullanıcı bilgilerinin sızdırıldığına işaret etmişti. Yaşanan veri ihlali olayında, toplamda 106 farklı ülkeden kullanıcının etkilendiği ifade edilmişti. Olay sırasında; düşük seviye ‘hacker’ formundaki bir kullanıcının, yarım milyar Facebook kullanıcısının kişisel verilerini ücretsiz olarak paylaştığı dile getirilmişti. Sızdırılan kullanıcı verileri arasında; kayıtlı telefon numaraları, Facebook giriş bilgileri, tam kullanıcı isimleri, konumlar, doğum tarihleri, profil bilgileri ve bazı kullanıcıların e-posta adreslerinin de yer aldığı kaydedilmişti. Kullanıcı verileri sızdırılan kişilerin 32 milyonunun ABD’de, 11 milyonunun Birleşik Krallık’ta, 6 milyonunun ise Hindistan’da yaşadığının da altı çizilmişti. 

Yaşanan veri ihlali olayıyla ilgili Türkiye’de KVKK (Kişisel Verileri Koruma Kurumu), Facebook hakkında inceleme başlatmıştı. Benzer şekilde, BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) da yarım milyon Facebook kullanıcısının verilerinin çalınmasına ilişkin gerçekleşen ihlal ile ilgili verileri çalınan Türk kullanıcılar için resmi bir başvuru yaparak Facebook’tan bilgi talebinde bulundu. Kurum, verileri çalınan 20 milyon Türk kullanıcı bulunduğunu tahmin ettiklerine işaret etti. Ayrıca sızdırılan verilerin, karanlık ağ forumları üzerinde yayınlandığı ve ücretsiz olarak paylaşıldığı belirtildi.  

Facebook verileri çalınan kullanıcıların Instagram verileri de riskte! 

Facebook Verileri

Diğer yandan; uzmanlar, Facebook verileri çalınan kullanıcıların Instagram verilerinin de riskte olduğu konusunda kullanıcıları uyardı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Ömer Fatih Sayan, konuya ilişkin resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “İki aşamalı doğrulamayı aktif hale getirin. Birçok mecrada parolayla SMS seçeneği de bulunmaktadır. Böylelikle parolanız ele geçirilse bile hesabınız güvende olur” ifadelerini kullandı ve kullanıcıların, tahmin edilmesi zor şifreler tercih etmesi gerektiğine işaret etti. Sayan, paylaşımlarında ayrıca “Böylelikle bir platformda güvenlik ihlali yaşanırsa diğer hesaplarınız etkilenmez. Kurumsal e-posta adresleriyle sosyal medya platformlarına üye olmayın. İki aşamalı doğrulamayı aktif hale getirin. Birçok mecrada parolayla SMS seçeneği de bulunmaktadır. Böylelikle parolanız ele geçirilse bile hesabınız güvende olur” ifadelerine yer verdi.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

KVKK Facebook’a İnceleme Başlattı!

Yaklaşık 553 Milyon Facebook Kullanıcısının Kişisel Verileri Sızdırıldı! 

Facebook CEO’su 10 Yıl İçinde Toplantılara Işınlanarak Gidileceğini Söyledi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz