Okuma Süresi
2 dakika
Microsoft, dünya çapında yaygın bir şekilde kullanılan tarayıcısı Edge üzerinde yeni bir özelliği daha test etmeye başladı. Zoom’dan da alışık olduğumuz üzere, kullanıcıların ekranlarını ortak bir şekilde görebilmelerini sağlayan özellik Edge’de de vardı. Ancak yeni özellikle birlikte kullanıcılar bir veya birden çok sekmeyi farklı kullanıcılarla paylaşabilecek ve bunları ortak bir şekilde görüntüleyebilecekler. Hem de bu kez diğer kullanıcılar da ekran üzerinde işlem yapabilecekler.
Microsoft, yaygın olarak kulanılan internet tarayıcısı Edge üzerinde yeni bir özellik üzerine testler yapıyor. İsmi “Workspaces” olan bu özellik ile kullanıcılar bir ve birden fazla sekmeyi farklı kullanıcılarla paylaşarak ortak görüntüleme yapabilecekler. İşte detaylar!

Zoom’a Büyük Rakip Olacak Özellik

ABD’li teknoloji devi Microsoft, Chromium tabanlı internet tarayıcısı Edge ile ilgili yeni bir özelliği daha test etme aşamasında. Buna göre şirket kullanıcıların Edge sayfalarını başka kullanıcılarla paylaşabilmelerini sağlayan bir fonksiyon üzerinde çalışıyor. Workpaces adı verilen yeni özellik, bir ya da bir grup sekmenin bir araya getirilerek başka bir kullanıcı ile paylaşılabilmesine olanak tanıyor. Hatta kullanıcıların birbirleri ile paylaşmış oldukşarı sekmeler üzerinde her iki kullanıcı da işlem yapabiliyor. Yani Zoom’da olduğu gibi yalnızca görüntüyü paylaşan kullanıcının değil her iki taraftaki kullanıcının da görüntü üzerinde işlem yapma inisiyatifi oluyor.

Nasıl Kullanılacak?

Edge’nin bahsi geçen özelliğini  kullanmak ise oldukça basit. Bu özelliğin çalıştırılabilmesi için ekranın sol üst bölümüne bir buton ekleniyor. Kullanıcı burada bulunan “Yeni oluştur” seçeneğini tıklayarak bu seçeneğe bir başlık atayacak ve renk belirleyecek. Bu şekilde bir çalışma alanı oluşturulmuş olacak. Bir sonraki aşamada ise kullanılacak olan bağlantılar belirlenebilecek. Akabinde ekranın sağ üst kısmında bulunan “Davet Et” seçeneği seçilerek kullanıcının verdiği bağlantı arkadaşlarıyla paylaşılacak. Bu işlem de tamamlandığında artık ortak çalışma alanı katılımda olan tüm kullanıcılara açılmış olacak. Peki Edge’nin bu yeni özelliği ne işe yarayacak? Özellikle iş ya da okul arkadaşlarınızla yapacağınız ortak projelerde oldukça önemli bir işleve sahip olacağı düşünülüyor. Ayrıca bu özellik ile aynı web sayfası üzerinden tüm ekip arkadaşlarınızla aynı esnada işlem yapabileceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz