Okuma Süresi
1 dakika
Microsoft, Xbox konsolundaki güncelleme ile hem elektrik faturanızı hem de karbon ayak izini azaltacak.
Son zamanlarda birçok şirket gezegenimizi bekleyen olası iklim ve ekoloji felaketlerine karşı çeşitli çevresel önlemler almaya başlamış durumda. Bu firmalardan birisi olan Microsoft da, yakın bir zamanda Xbox’ları çevreye duyarlı hâle getirecek bir güncelleme yapacağını duyurmuştu. Şimdi ise bu güncelleme herkes için çıkış yaptı. Böylelikle oyun konsollarında enerji tasarrufu sağlanarak Xbox konsollarının karbon ayak izi önemli derecede azaltılmış olacak. İşte detaylar!

Karbona Duyarlı Güç Modu

Birçok yeniliğe öncülük yapan dünya devi Microsoft, bu kez de çevreye duyarlı bir yenilikle büyük bir ilke imza attı. Şirket geçtiğimiz aylarda yaptığı bir açıklamada popüler konsolu Xbox Insider’a ‘karbona duyarlı’ güç modunun eklendiğini duyurmuştu. Yakın bir zaman içerisinde karbona duyarlı modun tüm konsol sahipleri için çıkış yapacağı açıklayan Microsoft, sonunda modun tüm kullanıcılara sunulduğunu açıkladı. Xbox’ta yapılan bu yenilik ile Microsoft, karbon-nötr hedefine ulaşmak için yapacağı hamlelerden birisini gerçekleştirmiş oldu. Çevre için yaratmış oldukları negatif etkileri azaltmak isteyen şirket, 2030 yılına gelindiğinde karbon nötr hedefine ulaşmayı hedefliyor. Şu anda konsollar için gelecek olan güncelleme ile birlikte hem enerji tasarrufu sağlanmış olacak hem de çevreye önemli katkılarda bulunulacak.

Konsol 20 Kat Daha Az Enerji Harcayacak

Karbon ayak izini azaltmak için harekete geçen Microsoft, Xbox konsolun güncellemeleri ve indirmeleri en fazla yenilenebilir enerjinin kullandığı esnada yapması için optimize edildiğini söylüyor. Konsol fişe takılı, internete bağlı ve bölgesel karbon yoğunluğu verilerine erişimi olduğu anda doğrudan doğruya karbona duyarlı olacak. Böylelikle Xbox’lar, oyun, uygulama ve işletim sistemine ilişkin yapacakları güncellemelerini karbon emisyonlarının düşük olduğu zamanlara ayarlamış olacak. Optimizasyonlar ise yalnızca kapatma modunda oluyor. Diğer yandan Xbox’taki ‘kapatma’ modu da artık ‘kapatma (enerji tasarrufu)’ şeklinde güncelleniyor. Bu şekilde konsolun kapalı olduğu anlarda güç tüketimi azalacak ama bu durumdan performans, oynanış, güncellemeler gibi faktörlerin olumsuz bir şekilde etkilenmeyecek. Bu arada Microsoft, güncelleme ile birlikte kapatma modunun uyku modundan 20 kat daha az enerji harcadığını ve elektrik faturalarının da düşeceğini söylüyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz