Yarışmada 7 kategoride ödüller sahibini buldu. Ayrıntılar haberimizde

Microsoft Türkiye’nin Habitat Derneği ile iş birliği içinde bu yıl 6. kez düzenlediği Teknolojinin Kadın Liderleri Yarışması’nın ödül töreni 20 Haziran’da Microsoft Türkiye ofisinde gerçekleştirildi. Teknoloji tabanlı projeler geliştiren kız öğrencilerin ve teknoloji ekosistemindeki başarılı faaliyetleriyle fark yaratan kadın liderleri ödüllendirdiği Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasına bu sene de ilgi büyüktü.

Yedi kategoride ödüller dağıtıldı

Microsoft Türkiye ve Habitat Derneği yöneticilerinden oluşan jüri, yüzlerce başvuru projesini titizlikle değerlendirdikten sonra finale kalan 7 teknoloji liderini belirledi. Belgüzar Aksoy Gürer işitme engellilerde okuma kültürünü yaygınlaştırmayı hedefleyen ve işitme engellilere zaman – mekan ayrımı olmaksızın online erişim imkanı sunan “KİTABA BAK” aplikasyonuyla “Engelleri Aşan Kadın” kategorisinde ödül kazandı. Belfu Berkol balkabağı atıklarını kullanarak nasıl sürdürülebilir, vegan, çevreci ve toksik madde içermeyen yeni bir ilaç kapsülü modeli geliştirilebileceğini anlattığı projesiyle “Lise Seviyesinde Genç Teknoloji Yıldızı” kategorisinde kazanan oldu. Kendisi gibi idealleri ışığında ilerlemek isteyen başarılı gençlerden oluşan bir grupla birlikte ConFarm adlı start-up’ı kurarak topraksız tarım bilim kitleri geliştiren Şeyma Alan “Üniversite Seviyesinde Genç Teknoloji Yıldızı” kategorisinde ödüle hak kazandı.

Jüri Özel Ödülü engelli bireylere yönelik eğitim çalışmaları yapan Fulya Akkaya’ya

Zeynep Balca Yılmaz çevre ve sürdürülebilirlik alanlarına odaklanan başarılı çalışmalarıyla “Yılın Başarılı Kadın Girişimcisi (start-up)” kategorisinde;  Tuğçe Çapık görev aldığı okulda çeşitli ulusal ve uluslararası eTwinning projeleri yürüterek öğrencilerin çağın gereksinimlerini yakalamalarına katkı sağlayan, teknoloji okuryazarlıklarını artırmalarına ve ufuklarını genişletmelerine aracı olan çalışmalarıyla “Yılın Başarılı Kadın Eğitimcisi” kategorisinde ödüle layık bulundu. Sertaç Yerlikaya “Türkiye Açık Kaynak Platformu” ile Türkiye’de ihraç edilebilir açık kaynak yazılım ürünleri geliştirmek, nitelikli yazılım geliştirici ve açık kaynak yazılım destek hizmetleri sunan şirket ve girişimci sayısını artırmak için yürüttüğü çalışmalarla “Yeni Teknolojilerle Fark Yaratan Kadın Lider” kategorisinde birinci olurken, Fulya Akkaya ise doğuştan görme engelli bir birey olarak eğitim ve çalışma hayatında elde ettiği başarılarla “Jüri Özel Ödülü” kategorisinde ödüle layık görülen isimler oldu.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz