Instagram, yaz aylarının başında ABD’de test etmeye başladığı video çekerek yaş doğrulama özelliğini Avrupa ve Birleşik Krallık’ta kullanıma sundu. Bu sistem, yaş tahmin etme teknolojisiyle kullanıcıların çektiği video selfieleri analiz ederek yaş doğrulaması yapacak.

Instagram, fotoğraf ve video paylaşma platformu olarak ve dünya çapındaki bir milyardan fazla kullanıcısıyla öne çıkıyor. Geniş bir kitleye hitap eden platform, güvenlik konusunda da yeni hamleler yapmaya devam ediyor. Daha önce yapılan araştırmalar doğrultusunda Instagram kullanımının özellikle genç kesime zarar verdiği ortaya çıkmıştı.

Platform, bu hamleler doğrultusunda iki yeni özelliğini geçtiğimiz haziran ayında ABD’de test etmeye başlamıştı. Instagram, bu yeni özellik ile kullanıcıların yaşını doğrulamak istediğini belirtmişti. Bunlardan ilki video çekerek diğeri ise takipçilerin kefil olması yoluyla yaş doğrulanmasıydı. Aynı zamanda hâlihazırda kimlik yükleyerek yapılan güvenlik doğrulaması da bulunuyor. Yakın zamanda ise bu güvenlik yöntemlerinin biri hakkında gelişme meydana geldi.

Video Çekerek Yaş Doğrulama Özelliği Artık Avrupa ve Birleşik Krallık’ta Kullanımda

Instagram, kullanıcıların video çekerek yaş doğrulamasını sağlayan yeni özelliğini Avrupa Birliği ülkeleri ve Birleşik Krallık’a getirdi. Yeni özellik ile kullanıcılar kimlik yüklemeye ek olarak video selfie çekerek de yaşlarını doğrulayabilecekler.

Bu doğrulama sistemi ile kullanıcıların çektikleri videolar, bir yaş tahmin etme teknolojisi sayesinde analiz edilecek. Birleşik Krallık merkezli dijital kimlik girişimi Yoti ise bu teknolojisinin sahibi. Sistem, kullanıcının yüzünü inceleyerek bir yaş tahmini sunacak ardından bu video hem platformdan hem Yoti’den silinecek. Yoti’nin teknolojisinin bir yüz algılama sistemi olmadığını da belirtelim. Bu yüzden sistem, kullanıcıları tanıyamayacak sadece yaş tahmini yapabilecek.

Diğer Ülkelere Geliş Tarihi Hakkında Bir Bilgi Yok

Yeni sistemin diğer ülkelere henüz ne zaman geleceği belli değil. Instagram, yeni sistem ile kullanıcıların platformda yaşlarına uygun bir deneyim yaşamasını hedefliyor. Birçok uzman, 18 yaşının altındaki çocuklar zararlı içeriklerden korunması için yaş doğrulama teknolojilerinin zorunlu hâle gelmesini istiyordu. Yeni gelişmeyle bu konuda önemli bir adım atılabileceği görülmüş oldu. Tüm bunların yanı sıra 13 yaş sınırı bulunan Instagram, hâlihazırda ayrıca yapay zekâ ve uygulama içi sistemlerini yaş doğrulamak için kullanıyor. Ancak bunun pek de yeterli olmadığı görülmüş oldu.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz