Minecraft RTX

Minecraft RTX ’in bu hafta yayınlanacak Windows 10 açık betası ile tüm zamanların en çok satan oyununa daha gerçekçi gölgeler ve aydınlatmalar ekleniyor.

Yeni nesil ışın izleme ve yapay zekayı Minecraft’a getirmek için Mojang Studios ile birlikte çalıştıklarını ifade eden NVIDIA Oyun Başkan Yardımcısı Jeff Fisher, “Topluluklarda Minecraft RTX ile neler yaratabileceklerini görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Perşembe günü, Pasifik saatiyle 10.00’da Windows 10’daki Minecraft oyuncuları, gerçek zamanlı ışın izleme güncellemesi ile geliyor. Daha gerçekçi malzemeler ve Nvidia DLSS 2.0 içeren yeni nesil grafikleriyle merakla beklenen ücretsiz oyun güncellemesinin beta sürümü indirebilecek.

Nvidia ayrıca oyunculara, Minecraft Marketplace’ten ücretsiz olarak indirebilecekleri altı yeni Minecraft dünyası sunacak. Bu sayede kullanıcılara gerçek zamanlı ışın izleme uygulandığında Minecraft’ta nelerin mümkün olabileceğini deneyimleme imkanı sağlanacak.

“Minecraft için bir sonraki büyük evrim Minecraft RTX ile geliyor.” diyen Minecraft’ın Microsoft Franchise Yaratıcı Direktörü Saxs Persson sözlerine şöyle devam etti; “Minecraftın temeli bloklarla bir şeyler inşa etmek üzerine kurulu. GeForce RTX GPU’lar, üreticinin araç kitine gerçek hayata çok yakın aydınlatma efektleri, gölgeler, yansımalar, kırılmalar ve daha fazlasını ekleyerek Minecraft dünyasını çok daha gerçekçi bir görünüme kavuşuturuyor.”

Minecraft RTX açık beta sürümü yayınlanıyor!

Minecraft RTX açık beta

Minecraft’ın geliştiricileri, NVIDIA, Microsoft ve Mojang Studios’la birlikte, oyunun Windows 10 sürümüne Path Tracing olarak bilinen bir ışın izleme biçimi eklediler. Path Tracing, ışığın bir sahne boyunca aktarılma şeklini simüle ediyor. Ayrı ayrı uygulanan birçok farklı efekt türü için aydınlatma hesaplamalarına yönelik birleşik bir model sunuyor. Bunların içinde şunlar yer alıyor:

  • Güneş, gökyüzü ve çeşitli ışık kaynaklarından doğrudan aydınlatma
  • Gerçekçi sert ve yumuşak gölgeler
  • Işıma taşı ve lav gibi yüzeylerden yayılan aydınlatma
  • Global aydınlatma
  • Suda ve metalik yüzeylerde doğru yansımalar
  • Cam, su ve buz gibi şeffaf malzemelerdeki yansıma ve kırılmalar
  • Hacimsel sis ve hafif sütunlar

Işın izleme Minecraft’a endüstri standardı Microsoft DirectX 12 Ultimate API’si kullanılarak eklendi. NVIDIA GeForce RTX grafik kartları, oyunların gerçek zamanlı olarak ışın izlemesine izin veren özel ışın izleme çekirdeklerine sahip tek grafik birimleridir.

Minecraft’taki inşa blokları şimdi fizik temelli renderlama (PBR) olarak bilinen bir teknik ile yaşamı taklit eden materyal özellikleriyle yükseltiliyor. PBR sistemi, ışık emisyonu, pürüzlülük, derinlik ve metaliklik için materyal özelliklerini destekliyor. Bu ışın izlemeyle birleştirilerek Minecraft’ta yarı saydamlık, şeffaflık ve küresel aydınlatma gibi aydınlatma efektlerini etkinleştiriyor.

Minecraft’ta görüntü kalitesini artırmak için Yapay Zeka (AI) kullanacak

Minecraft RTX

Ayrıca Minecraft RTX DLSS 2.0’la birlikte geliyor. RTX Tensör Çekirdekleri ile güçlendirilen DLSS 2.0, oyunlar için güzel, keskin görüntüler oluştururken kare hızlarını artıran gelişmiş bir derin öğrenme sistemi. Bu Minecraft RTX’de kullanılan tam Path Tracing teknolojisini desteklemek için 1,7 kat daha yüksek kare hızları sağlayan performans boşluğu sunuyor.

Minecraft RTX bu yılın sonunda Windows 10’da Minecraft’a sahip olan kullanıcılara ücretsiz bir güncelleme olarak sunulacak. Oyuncuların 16 Nisan’da Xbox Insider Hub’ı üzerinden Minecraft Windows 10 RTX beta sürümüne kaydolmaları gerekecek. Hazırlanan beta dünyaları da 16 Nisan’da Minecraft Marketplace’ten ücretsiz olarak indirilebilir olacak. Oyuncular Minecraft RTX ’i deneyimleyebilmek için GeForce RTX 2060 GPU veya daha üstü bir ekran kartına ve en son Nvidia Game Ready Sürücüsüne ihtiyaç duyacak.

DigiToll #10

PlayStation 4, Evde Oyun Oyna etkinliği dahilinde 4 oyunu ücretsiz verecek

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz