black-friday-momento-teknosafari
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Markaların sunduğu indirimler ile alışverişin en yoğun olduğu dönem olan Muhteşem Cuma, bu yıl da hareketli geçti. 10 yıldır kullanıcılarına dijital ödüllendirme çözümleri sunan Momento tarafından paylaşılan verilere göre yapılan harcamalar, bir önceki Muhteşem Cuma gününe göre 2 kat artarken, dönem bazında 13 kat yükseliş görüldü.

Dünya genelinde indirim çılgınlığı olarak büyük bir kitle tarafından beklenen Muhteşem Cuma dönemi, bu yıl da markaların duyurduğu indirimler ile geçti. Kurulduğu günden bu yana dijital çözümlere odaklanan Momento tarafından paylaşılan verilere göre, Muhteşem Cuma haftasında yapılan harcamalar geçen yıla göre %1188, bir önceki Muhteşem Cuma gününe göre ise %96 artış gösterdi.

Muhteşem Cuma haftasında en çok harcama yapılan kategoriler, gıda, giyim ve teknoloji oldu. Geçen yılki Muhteşem Cuma gününe kıyasla yapılan harcamalarda yaklaşık 3 kat artış yaşanırken, en çok alışveriş yapılan ilk 3 kategori yine teknoloji, giyim ve gıda olmuştu.

momento-muhtesem-cuma-teknosafari

Ortalama sepet tutarı incelendiğinde geçen yıla göre düşüş gözlendi. Momento verilerine göre geçen yıl 27 Kasım 202 tarihine denk gelen Muhteşem Cuma günü ortalama sepet tutarı 167 TL iken, bu sene 26 Kasım tarihinde bu tutar 148 TL olarak gerçekleşti.

Momento Kurucusu Zeynep Dağlı Kastro, konu ile ilgili “Küresel sağlık krizi neticesinde dijital dönüşüm hızlanırken, ticaretin ağırlığı da e-ticarete kaydı. Gerek Türkiye’de Süper Cuma, Efsane Cuma gibi isimlerle bilinen Black Friday’de internet üzerinden yapılan alışverişlerdeki artış gerekse Momento Kart ve Momento portal kullanımına artan talep bu büyük değişimi gözler önüne seriyor. Black Friday günü portal kullanımımızın bir önceki cuma gününe kıyasla yaklaşık 1,5 kat, geçen yılki Black Friday’e kıyasla ise 2,5 buçuk kat arttığını görüyoruz. Bunun yanında Momento Kart tarafında ise Black Friday günü Momento Kart kullanımımızın bir önceki cuma gününe kıyasla yaklaşık 1,5 kat, geçen yılki Black Friday’e kıyasla ise yaklaşık 20 kat arttığını görüyoruz. Bu yıl Black Friday’de yapılan toplam harcamalar ise geçen yıla kıyasla yüzde 1188 arttı. Önümüzdeki yıllarda da hem e-ticaretin hem de Momento portal kullanımının önemli ölçüde artacağını öngörüyoruz.” şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilir:

Metaverse için tasarlanan ‘Dijital Yat’ 650.000 Dolar ile satıldı 

Battlefield 2042, serinin en kötü puanlı oyunu oldu

KVKK Yemeksepeti hakkında inceleme başlattı

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz