RTÜK Spotify Erişim Engeli

Cumhuriyet’ten Nagihan Yılkın’a konuşan RTÜK üyesi İlhan Taşçı, Spotify için erişim engeli gelmesinin kaçınılmaz bir yere doğru gittiğini açıkladı. Kurul, sosyal medya yasası kapsamında lisans alma zorunluluğunu yerine getirmeyen platforma 72 saat süre vermişti.  

Sosyal medya yasası, kısa bir süre önce Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmişti. Yasanın, Türkiye’de günlük erişimi belli bir sayıda olan sosyal ağ sağlayıcılara temsilci bulundurma ve ‘Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)’ndan lisans alma zorunluluğu getirdiği biliniyordu. Bu kapsamda RTÜK; “medyaporttv.com”, “paylasfm.com”, “open.spotify.com” ve “foxplay.com.tr”nin lisans almadan yayın yaptığını belirtmiş ve söz konusu platformlara, lisans almak üzere 72 saat süre vermişti. Özellikle Spotify’ın bu tip bir erişim engeli riskiyle karşı karşıya kalması ise sosyal medyada geniş yankı uyandırmıştı.  

Yaşanan gelişmeler sonrası; RTÜK üyesi İlhan Taşçı, Cumhuriyet’ten Nagihan Yılkın’a konuşarak konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Spotify için RTÜK tarafından bir erişim engeli uygulaması yapılmasının kaçınılmaz bir yere doğru gittiğini belirten Taşçı, açıklamasında “Sosyal medya yasası kapsamında Spotify, lisans yükümlülüğünü an itibarıyla yerine getirmediği için 72 saatlik süre verilmiş durumda. RTÜK ile temasa geçerek hazırlıklarını tamamladıktan sonra başvuracaklarını bildiren platformlar var. Örneğin Foxplay lisans yükümlülüğünü yerine getireceğini İletmiş durumda. Ancak Spotify ile ilgili bir temas kurulamamış ve bir muhatap bulunamamış. Çünkü Spotify’ın şu anda Türkiye’de bir temsilciliği bulunmuyor” ifadelerini kullandı. 

Taşçı ayrıca; Spotify’ın yükümlülüğü yerine getirmemesi durumunda, RTÜK idaresinin ‘Ankara Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurarak Spotify’a erişimin engellenmesini talep edeceğini hatırlattı.  

Taşçı: “RTÜK ve Spotify sorununun çözülmesi, Türkiye’nin uluslararası saygınlığı açısından önemli”

RTÜK Spotify

Diğer yandan Taşçı; RTÜK ve Spotify arasındaki gerilim için bir çözüm yolu bulunmasının, Türkiye’nin uluslararası saygınlığı açısından önemli olduğuna işaret etti. Taşçı, daha sonra sözlerine “Umarım bu 72 saat içerisinde bir bağlantı noktası bulunur ve yasada belirtilenler gerektiği şekilde yerine getirilerek sorun aşılmış olur. Diğer türlü bu aşamada erişimin engellenmesi kaçınılmaz bir yere doğru gidiyor” şeklinde devam etti.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

RTÜK Spotify ve FOXplay’i Lisans Başurusu Yapmaları Konusunda Uyardı Aksi Halde Erişim Engeli Gelebilir

RTÜK Spotify ‘a 72 Saat Süre Verdi: Ya Lisans Başvurusu Yap, Ya Da Yayını Durdur!

Hazine ve Maliye Bakanlığı Facebook, Spotify ve Google’a erişimi engelleyebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz