NASA, koranavirüs
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

NASA, koronavirüs etkilerini incelemek amacı ile Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile iş birliği yapacağını duyurdu. Üç uzay ajansı; 25 Haziran’da gerçekleştirilen toplantıda, ortak COVID-19 veri haritasını paylaşmış ve verilerin bölgesel bazda internet sitesinden kontrol edilebileceğini belirtmişti.

NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi), COVID-19 salgını etkilerini incelemeye devam ediyor. Bu alandaki çalışmalarını farklı devletlerin verileri ile birleştirmek isteyen kurum, perşembe günü gerçekleştirdiği konferansta yol haritasını açıkladı. Japonya ve Avrupa Uzay Ajansları ile görüşmelerini sürdüren NASA, koronavirüs verilerinin tek bir web-sitesi üzerinde toplanacağını ve kamuya açık olacağını belirtti. Paylaşılan detaylara göre; farklı ülkelerin uzaydan gerçekleştirdiği teknik analizler, “Dünya Gözlem Paneli” aracılığı ile birleştirilerek koronavirüsün dünya üzerindeki etkileri daha somut verilere dayandırılacak. Sınırların kapatılması, sosyal mesafe ve yayılımın yavaşlama grafiği; uzaydan elde edilen sıcaklık ve gaz ölçüm değerleri ile kıyaslanabilecek.

NASA, koronavirüs
San Francisco gece uydu görüntüsü, NASA

Amerikalı astrofizikçi Thomas Zurbuchen toplantı sırasında gerçekleştirdiği konuşmasında, “Dünyada birbirimize bağlıyız” ifadeleriyle iş birliğinin önemine dikkat çekti. Zurbuchen ayrıca, hayata geçirilen ortak web-sitesinin ise küresel sorunların çözümünde önemli bir anahtar olacağını belirtti. Avrupa Uzay Ajansı Gözlemleme Programı Direktörü Aschbacher de konuyla ilgili açıklamasında, “Son birkaç ay gerçekten zorlayıcıydı, pandemi bize bugünün toplumlarının ne kadar savunmasız olduğunu gösterdi” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan; Çin’de ortaya çıkan ve 6 aylık bir süre içerisinde önemli bir yayılım oranı gösteren koronavirüs pandemisi dünya üzerinde ciddi değişiklikler yarattı. Uzay ajanslarının ortak sayfasının verilerine bakıldığında, Şubat ve Mart ayı içerisinde troposferik azot dioksit (NO2) oranının yüzde 76 civarında değişiklik gösterdiği görüldü. Farklı uzay ajanslarından elde edilecek yeni veriler sayesinde ise kirli emisyonların, trafik seviyelerinin ve su kalitelerinin ölçümü yapılabilecek.

Koronavirüs tablosu

Koronavirüs Tablosu

Genel koronavirüs tablosu incelendiğinde; 26 Haziran 2020 tarihi itibari ile dünya üzerinde koronavirüs testi pozitif çıkan 9 milyon 700 bin civarı hasta bulunduğu görülüyor. Toplam ölüm sayısı 490 bini geçerken en fazla ölüm ve vaka sayısının yaşandığı ülkeler listesinde ABD, ilk sırada oturuyor. ABD’yi, Güney Amerika ülkesi Brezilya takip ediyor. Son günlerde ölüm sayısı hızla yükselen Brezilya’da, ölüm oranının yüzde 4.4 seviyesinde olduğu ifade ediliyor.

Kaynak: space.com

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Türkiye Vodafone Vakfı, 1 Milyon Lira Değerinde Solunum Cihazı Bağışı Yaptı

QNB Finansbank ‘tan Girişimlere 15 Milyon Dolar Destek

Google Fotoğraflar ‘ın Tasarımı Değişiyor!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz