Okuma Süresi
1 dakika
Mevcut teknolojik gelişmelerin belki de en önemli yansımalarından birisi tıp alanına dair ilerlemelerde göze çarpıyor. Söz konusu gelişmelerden birisi ise ABD’de yaşandı. Ülkedeki cerrahlar, tıp tarihinde ilk kez anne karnındaki bir bebeğe beyin ameliyatı yaptılar. Bebeğin sağlık durumunun iyi olduğu paylaşıldı.
Tıp alanındaki ilerlemelerin gelmiş olduğu nokta gerçekten de muazzam denecek derecede. Teknoloji ve yapay zeka konusunda yaşanan gelişmeler tıp alanına da yansıyarak birçok imkansızı gerçeğe çeviriyor. Son olarak yaşanan ameliyatlardan birisi tam da buna örnek teşkil ediyor. Çünkü tıp tarihinde ilk kez henüz doğmamış bir bebeğe anne karnında cerrahi bir müdahale gerçekleştirildi. Hem de beyin ameliyatı. İşte detaylar!

Mucize Operasyon

Tıp dünyasında her geçen gün başka bir yenilik ve ilerleme ile karşılaşırken son bir mucizevi gelişme de Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşandı. ABD’nin Boston Çocuk Hastanesinde Serebrovasküler Cerrahi ve Müdahale Merkezinde bir ilke imza atıldı ve henüz anne karnındaki bir bebeğe beyin ameliyatı yapıldı. Dünyada ilk kez yapılan operasyon sayesinde cerrahlar, henüz gelişmekte olan beyinde bebek için ölümcül sonuçlara yol açabilecek ‘vasküler malformasyon’u (damar anomalisi) düzeltti. Cerrahi işlemin yapıldığı fetüs ise henüz 34 haftalık idi.

Fetüste Cerrahi Operasyon

Cerrahi operasyon öncesinde yapılan incelemelerde fetüste Galen malformasyonuna sahip bir damar fark edildi. Böyle bir durum ise beyindeki arterlerin önce kılcal damarlardan geçmesi yerine doğrudan damarlara bağlanmasına neden oluyor. Ve tabii ki bu da ölümcül sonuçlara neden açabiliyor. Özellikle doğum ve doğum sonrasında beyin ve kalbin aşırı basınç altına girmesi ile birlikte pulmoner hipertansiyon, kalp yetmezliği ve diğer hayati durumlar gelişebiliyor. İşte tüm bu olumsuz sonuçların gelişmemesi için Gıda ve İlaç İdaresi’nin gözetiminde gerçekleşen bir operasyonla cerrahlar, ultrasondan faydalanarak rahim ve fetüs içinde operasyon bölgesine ulaştı. Doğum birkaç hafta kala yapılan bu operasyon ile bebek, sağlıklı bir şekilde dünyaya geldi. Operasyon sonrasında uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre bebeğin sağlık durumunun iyi olduğu, beyinde herhangi bir anormallik olmadığı belirtildi.
Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz