Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Birçok kullanıcı tarafından kullanılan fotoğraf – video yedekleme ve paylaşım uygulaması Google Fotoğraflar ‘ın tasarımı tamamen değişti.

Google tarafından oluşturulan uygulama, hem iOS hem Android tarafında rahatlıkla kullanılabiliyor. Toplamda bir milyardan fazla kullanıcı tarafından tercih edilen uygulamanın logosu dahil olmak üzere tüm arayüzünde değişikliğe gidildi.

Kullanıcı Dostu Arayüz:

google-fotograflar-arayüz

Yapay zekanın desteği ile birlikte uygulama üzerinden dilediğiniz fotoğraf ya da videoya erişim oldukça kolaylaşmıştı. Arayüzü tamamen değişen uygulamanın alt kısmında Fotoğraflar, Kütüphane ve Arama başlığı altında üç farklı kategori oluşturuldu. Videoların sessiz şekilde otomatik oynatıldığı yeni arayüzde fotoğraflar ve anılar önceki sürüme göre daha büyük ölçekte ana ekrana yerleştiriliyor. Yeni Google Fotoğraflar, Fotoğraflar olarak adlandırılmış bir sekme ile sizi karşılıyor. Burada hem eski favori fotoğraflarınız hem de en son çektiğiniz fotoğraflar yer alırken size hikayeler eşlik ediyor. Sekmenin en üstünde yer alan anılar kısmı ile eski fotoğraflarınızda Instagram Hikâyeleri gibi gezinmeniz sağlayan kişiye özel arşivinizi görebilir, dilerseniz paylaşabilirsiniz.

google-photos-anılar

Fotoğraf-video yedekleme ve galeri uygulaması yapılan yeni güncelleme ile birlikte Arama bölümünün işlevselliğini daha da geliştirmiş oldu. Cihazların kendi galerinden alışık olduğumuz konum bilgisi uygulamada arama yapıldığında fotoğrafların altında otomatik olarak beliriyor. Çekildiği yerlerin harita üzerinde göründüğü bu bölüm eğer isterseniz kapatılabiliyor.

google-haritalar-ile-fotograf

Ayrıca Yerler sekmesi altında fotoğraflar arasında gezinildiğinde, sırayla her fotoğrafın nerede çekildiği gösteriliyor. Bu kısım, EXIF kamera verileri ve Google Konum Geçmişi’nden faydalanarak oluşturuluyor. Kullanıcılar, harita üzerindeki noktaların yoğunluğuna bakarak istedikleri konumda çekilen fotoğraflara kolayca ulaşabiliyor. Bununla birlikte farklı kategoriler oluşturmak yerine Albümler, Sık Kullanılanlar, Çöp Kutusu ve Arşiv gibi kısımlar Kitaplık bölümünün altında yer alıyor.

Google Fotoğraflar Yenilenen Logo Tasarımı:

google-fotograflar-eski-yeni-logo

Uygulama logosu daha önce köşeli bir rüzgar gülüne benzerken yeni tasarımı ile bu köşeler yumuşatılmış durumda.

google-eski-yeni-logo

Son olarak, Google Fotoğraflar uygulaması içerinde bir çeşit mesajlaşma özelliği de mevcut. Uygulamanın tepesindeki konuşma balonu ile paylaştığınız fotoğraflara mesaj ekleyebilir, bunlar üzerinden arkadaşlarınız ile sohbet edebilirsiniz.

Bu güncellemenin de yer aldığı uygulamayı;

Play Store’dan (Android) uygulamayı indirmek için tıklayın

App Store’dan (iOS) uygulamayı indirmek için tıklayın.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Fortnite, Christopher Nolan İmzalı ‘İkonik’ Bir Filmi Ücretsiz Yayınlayacak

Matrix’in Yönetmeni Lilly Wachowski’den Elon Musk ve Ivanka Trump’a Sert Yanıt

Netflix, Dark Dizisinin 3. Sezon Fragmanını Tarihi ile Birlikte Yayınladı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz