AMD Ryzen İşlemci Enerji Verimliliği

AMD Ryzen 7 4800H mobil işlemci, şirketin 2014 yılında belirlediği enerji verimliliği hedefini 31.7 kat geride bıraktı. Paylaşılan detaylara göre işlemci; 6 yıl içerisinde ortalama işlem süresini yüzde 80, güç tüketimini ise yüzde 84 oranında azalttı.  

ABD merkezli teknoloji devi AMD, 2014 yılında görücüye çıkardığı mobil işlemcilerini 2020 yılına kadar daha verimli hale getirme hedefini geride bıraktığını açıkladı. Dizüstü bilgisayarlar için üretilen AMD Ryzen 7 4800H işlemci, 2014 yılında belirlenen enerji verimliliği hedefini 31.7 kat artırarak geliştirdi. Şirket; daha verimli çalışan işlemcilerin daha iyi pil ömrü, daha iyi performans, daha düşük enerji maliyeti ve bilgisayar kullanımının çevreye daha az etkisi olması anlamına geldiğini ifade etti.  

AMD Ryzen 7 4800H işlemci, 6 yıl içerisinde verilen bir görev için ortalama işlem süresini yüzde 80, güç tüketimini ise yüzde 84 oranında azalttı. Paylaşılan detaylara göre bu durum; 2014 model 50 bin AMD dizüstü bilgisayarı 2020 modelleriyle değiştiren bir işletmenin, beş kat daha fazla işlem gücüne yüzde 84 daha az enerji tüketimiyle sahip olacağı ve 1.4 milyon kilovat saatlik elektrikten tasarruf edebileceği anlamına geliyor. Bu da 971 bin kilogramlık bir karbon salınımına, yani 10 yaşına kadar yaşamış 16 bin ağaç tasarrufuna tekabül ediyor.  

AMD Yönetici Başkan Yardımcısı, konuyla ilgili açıklama yaptı

AMD Yönetici Başkan Yardımcısı

AMD Yönetici Başkan Yardımcısı Mark Papermaster, şirketin enerji verimliliği hedefini geride bırakması ile ilgili açıklama yaptı. Papermaster, açıklamasında “İşlemcilerimizde her zaman verimliliğe odaklandık; ancak 2014 yılında bu özelliğe daha fazla vurgu yapmaya karar verdik. Mühendislik ekibimiz bu hedef için bir araya geldi ve 2020 yılında enerji verimliliğini 25 kat artırmaya yönelik bir yol haritası çıkardı” ifadelerini kullandı. Hedefi geçmeyi başardıklarını belirten şirket yöneticisi, 31.7 katlık bir ilerlemeyle oyun ve ultra ince dizüstü bilgisayarlarda rakipsiz performans, grafik ve uzun pil ömrüne sahip olduklarının da altını çizdi. Papermaster, sözlerini Mühendislik ve kurumsal ekiplerimizle ne kadar gurur duysak az” ifadeleriyle noktaladı. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

AMD 3. Nesil Üç Yeni Ryzen Masaüstü İşlemcilerini Duyurdu

Yeni AMD Ryzen 9 mobil işlemcilerinin özellikleri sızdırıldı 

Apple WWDC 2020: iOS 14, ARM Mac, iMac ve daha fazlası

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz