Popüler müzik platformu Spotify, evcil hayvanınıza özel çalma listesi oluşturabileceğiniz yeni hizmetini devreye soktu. Kullanıcılar, evcil hayvanlarına dair yanıtlayacağı sorulardan sonra özel bir çalma listesine ulaşabilecekler.

Spotify , son zamanlarda kişiselleştirilmiş oynatma listelerini iyileştirmenin yeni yollarını deniyor.  Dünya çapında yapılan bir ankette evcil hayvan sahiplerinin %71’inin minik dostlarına müzik dinlettiğinin ve bundan hoşlandıklarının ortaya çıkmasıyla eşi benzeri görülmemiş bir çalışmaya başlayan Spotify, hayvan dostlarımız için çalma listeleri hazırladı. Evde kedi, köpek, kuş gibi hayvanlar besleyen kullanıcıları hedefleyen listeler kullanıma açıldı.

Spotify, evcil havyanlar için çalma listelerinin algoritmalarını oluşturulmasında müzikolog David Teie ile birlikte çalıştı. Spotify’ın yeni çalma listeleri yaklaşık 30 şarkıdan oluşuyor. Bize düşen tek şey ise, hangi listeyi seçeceğinize karar vermeden önce evcil hayvanımızın türünü seçmek. Sonrasında sakin veya hareketli gibi birkaç bilgiyi daha verdikten sonra minik dostlarımız için çalma listeleri hazırlanıyor. Listeler hazırlanırken kullanıcının müzik zevki de göz ardı edilmiyor.

Spotify bununla da yetinmeyip bir de sahipleri evde yokken yalnız kalan köpeklere dinletmek için podcast’ler hazırladı. Sakinleştirici müzikler ve hikayeler içeren podcast’ler köpeklerin yalnız hissetmemesini ve siz eve dönene kadar evde kaliteli bir zaman geçirmesini amaçlıyor.

Spotify evcil hayvan için özel çalma listesi nasıl kullanılır?

Spotify’ın evcil hayvanlar için özel çalma listelerini kullanmak için Spotify hesabında oturum açılması gerekiyor. Özellik şimdilik yalnızca kedi, köpek, kuş, hamster ve iguana seçeneklerine sahip. Bu listeden  hayvanınızı seçmeniz gerekiyor. Sonraki adımda evcil hayvanınızın rahat mı yoksa enerjik mi, utangaç mı yoksa arkadaş canlısı mı olduğunu belirlemek için bazı soruların yanıtlanması gerekiyor.

Sahip olduğunu hayvanı seçip, özelliklerini de belirttikten sonra hayvanın adını ve fotoğrafını sisteme ekleyebiliyorsunuz. Tüm aşamalar tamamlandıktan sonra evcil hayvanınıza özel çalma listesi karşınıza çıkıyor.

Oluşturulan bu liste, çalma listelerinizin arasına ekleniyor ve kolaylıkla ulaşılabiliyor.