Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

NASA ve DARPA birlikte Mars için nükleer termal roket motoru üretecek. Bu motor, Mars’a gerçekleştirilecek insanlı uçuşlarda kullanılacak.

NASA, Mars’a yönelik uçuş planlarını uygulamaya koyuyor. ABD’li uzay ajansı, Mars’a gerçekleştirilecek insanlı görevlerde kullanmak amacıyla nükleer termal roket motorunu test ediyor. Motoru üretmek için Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) ile iş birliğine giden NASA, testleri 2027’de tamamlamayı planlıyor.

NASA ve DARPA’dan Nükleer Termal Roket Motoru

NASA, DRACO programı kapsamında Mars’a gerçekleştirilecek uçuşlarında kullanılacak roket motorunu geliştirmek için ilk çalışmalarına başladı. NASA’nın Uzay Teknolojisi Müdürlüğü, DARPA’nın deneysel bir uzay aracıyla entegre edilecek motorun teknik gelişimine öncülük edecek.

Nükleer termal tahrik (NTP), uzay aracının daha hızlı hareket etmesine imkân tanıyarak, uzun bir görev için gereken malzeme miktarını azaltabilir. Aynı zamanda daha fazla ekipman için alan ve iletişim için ekstra güç sağlayabilir.

Teknolojinin 2027’de Açıklanması Bekleniyor

Nükleer termal teknolojisi ilk olarak 1940’larda ve 1950’lerde kullanılıyordu fakat 1972’de bütçe kesintilerinden dolayı rafa kaldırıldı. NASA ve DARPA’nın ortak gelişmiş nükleer termal tahrik teknolojisinin 2027’de açıklanması bekleniyor.

NASA uzun süredir Mars yüzeyinde araştırmalarına devam ediyor. Bu süreçte Perseverance, Curiosity, Ingenuity ve InSight gibi araçlarla hem havadan hem yerden kızıl gezegen hakkında bilgiler toplanıyor. Fakat ajans, Mars’a geçirdiği dört yılın ardından InSight görevinin sona erdiğini resmen duyurdu. NASA’nın araçla art arda iki denemede temas kuramaması ve Jet Tahrik Laboratuvarı’ndaki (JPL) görev ekibinin InSight’ın güneş enerjisiyle çalışan bataryalarının bittiği sonucuna varmasından sonra görevin bitirilmesine karar verildiği geçtiğimiz ay açıklanmıştı. Mars yüzeyinde sismik hareketler, jeodezi ve ısı transferi konusunda araştırmalar yapan InSight, güneş panellerinde biriken toz nedeniyle yavaş yavaş güç kaybediyordu. En sonunda artık bataryalarını şarj edemeyecek durumda olan InSight görevi bitirilmek zorunda kaldı.

Buna ek olarak NASA, ilk kez küçük bir modüler nükleer tasarımı onayladı. Standart bir reaktörün yaklaşık üçte biri büyüklüğünde olacak yeni modüler reaktörün her bir modülü yaklaşık 50 megavat güç üretme kapasitesine sahip.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz