Okuma Süresi
2 dakika

Geçtiğimiz günlerde hacklendiğini açıklayan Riot Games, yaşanan siber saldırı ile ilgili ilk detayları paylaştı. Buna göre LoL, TFT ve iki oyunun anti-hile sisteminin kaynak kodları çalındı.

Çin’in en büyük teknoloji şirketi olarak öne çıkan Tencent’in alt şirketlerinden birisi olan Riot Games, özellikle League of Legends (LoL), Valorant ve Teamfight Tactics (TFT) gibi oyunlarıyla bilinen firma, ilk olarak Asya pazarında popüler olsa da çok kısa bir süre içinde tüm dünyada en çok oynanan rekabetçi ve MOBA oyunların sahibi konumuna yerleşti.

Riot Games’in bu kadar büyük bir şirket olması onu hackerların gözünde büyük bir hedef haline getirdi. Geçtiğimiz günlerde hacklendiğini açıklayan Riot Games, bugün yaptığı açıklamadaysa bu saldırının detaylarını açıkladı.

LoL, TFT ve Anti-Hile Sisteminin Kodları Çalındı

Riot Games, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamayla saldırı hakkında merak edilen tüm soruları açığa kavuşturdu. Yapılan analizlere göre LoL, TFT ve bu iki oyunda kullanılan anti-hile sisteminin eski bir sürümüne ait kaynak kodları çalındı. Şirket, hacker’lardan fidye e-postası aldıklarını ve ödeme yapmayı reddettiklerini açıkladı.

İlerleyen dönemde oyunlarında hilelerin artabileceğini söyleyen şirket çalışanları, hileleri engellemek için canla başla çalıştıklarını belirttiler. Ayrıca prototip aşamasındaki bazı oyun modlarının da kodlarının çalındığı açıklandı. Açıklamanın yapıldığı dakikadan itibaren LoL sunucuları ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünyada erişime kapatıldı.

Riot Games’in Olayla İlgili Açıklaması

“Söz verdiğimiz gibi geçen hafta yaşanan siber saldırı hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Hafta sonu boyunca yaptığımız analizlerle LoL, TFT ve anti-hile yazılımımızın eski sürümünün kaynak kodlarının saldırganlar tarafından sızdırıldığını tespit ettik.

Bugün bir fidye e-postası aldık. Söylememize gerek yok, ödeme yapmayacağız.

Bu saldırı sistemlerimizi bozsa ve yakın gelecekte bize sorunlar yaratacak olsa da hiçbir oyuncunun kişisel verisinin sızdırılmadığından eminiz.

Dürüst olmak gerekirse kaynak kodlarının açığa çıkması yeni hilelerin ortaya çıkışını arttıracaktır. Saldırıdan beri zararımızı tespit edip anti-hile yazılımımızdaki açıkları en hızlı şekilde düzeltmeye çalışıyoruz.

İllegal yollarla elde edilen bu kaynak kodların içinde bazı deneysel özellikler de mevcut. Bu oyun modlarının ve diğer değişikliklerin bazılarını oyuncularla buluşturmayı amaçlıyoruz ancak bu içerikleri çoğu birer prototip ve yayınlanıp yayınlanmayacaklarının bir garantisi yok.

Güvenlik ekibimiz dünyaca ünlü danışmanlarla birlikte saldırının boyutunu öğrenmeye ve sistemlerimizi denetlemeye devam ediyor. Ayrıca kolluk kuvvetlerine de haber verdik ve olayın arkasındaki saldırganların yakalanması için onlarla iş birliği içindeyiz.

Şeffaf olmak istiyoruz ve yakın gelecekte saldırganların yöntemlerini, Riot güvenliğinin başarısız kaldığı noktaları ve benzer bir durumun bir daha yaşanmaması için atacağımız adımları içeren bir raporu sizlerle paylaşacağız.

(Saldırının yaşandığı tarihi kastederek) Geçtiğimiz haftadan beri oldukça fazla ilerleme kaydettik ve eksiklerimizin bu hafta içinde giderileceğine inanıyoruz. İleriye dönük yama takvimimize sadık kalacağız ve LoL ve TFT oyuncularını bu yamalar hakkında bilgilendireceğiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz