Google Nearby Share
Okuma Süresi
2 dakika

Google tarafından cihazlar arasında veri aktarım kolaylığı sağlayacak Nearby Share; Windows, macOS, Linux ve ChromeOS işletim sistemlerinde çalışabilir. Güncel Google Chrome tarayıcılarında gözüken özellikle beraber, farklı işletim sistemlerinde tarayıcıya sahip olan cihazlarda veri aktarımı kolaylıkla yapılabilecek.

Nearby Share ile Android ve Windows işletim sistemlerinde hızlı veri aktarımı sağlanabilir

Android tarafında üreticiler kendi ekosistemleri içerisinde haberleşme ve veri aktarım projeleri üzerinde uzun süredir çalışıyor. OnePlus, Realme, Black Shark, Meizu, OPPO, Vivo, ve Xiaomi gibi akıllı telefon üreticileri işi bir adım öne taşıyarak, kendi dosya aktarım sistemlerini oluşturmayı başardılar. Farklı işletim sistemlerinde uyumluluk anlamında istenilen gelişmişlik ve stabilite seviyesine gelinememesi, Apple AirDrop teknolojisini bir adım önde tutuyor. Google bu alanda çalışmalarını hızla devam ediyor. Ocak ayında ilk haberlerini duyduğumuz farklı platformlar arası veri aktarımını sağlayan Nearby Share özelliği ile ilgili bilgiler sızdırılmaya devam ediyor. AirDrop rakibi olacak yeni teknoloji bu sefer Google Chrome üzerinde görüntülendi. Güncel Chromebook laptopunun internet tarayıcısı üzerinde chrome://nearby sayfası kullanıcıların dikkatini çekti.

Google Play servisleri yardımı ile çalışacak yeni eklentinin Chrome üzerinde çalışıyor olması, Windows Linux ve macOS sistemlerinde de veri aktarımı yapılabileceğine işaret ediyor. Pixel 3a XL telefonunda Android 11 Beta 1 kullanıcısı Twitter üzerinden paylaştığı gönderide, dosya paylaşırken Nearby Share seçeneğinin açıldığını ve veri aktarımının hangi ağ üzerinden devam ettirileceğini gösteren ekran görüntüleri paylaştı. Google tarafından geliştirilen yeni özellik ile birlikte, Apple kullanıcılarının halihazırda ekosistemler arasında AirDrop üzerinden gerçekleştirdiği kolay iletişim Android kullanıcıları içinde gerçekleşecek. İlk olarak “Hızlı Paylaşım” olarak adlandırılan ancak geliştirme sürecinde adı değişen bu uygulama Android içerisinde yer alan yüksek boyuttaki videoların farklı platformlarda hızlıca kullanılmasına imkan tanıyabilecek. Bir diğer yandan ise Bluetooth üzerinden yapılan veri aktarım hızı yavaşlığı, kullanıcıları Nearby Share özelliğini kullanmaya doğru yönlendirecek.

İlginizi çekebilir:

Realme C11, Helio G35 işlemcisini kullanan ilk telefon olacak

Galaxy Note 20 serisi NFC sertfikası aldı

Redmi Note 9 Pro vs Galaxy A51 Karşılaştırması

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz