Öğretmenler İçin Dersi Kolaylaştıracak Yeni Zoom Özellikleri
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Yaptığı güncellemelerle platformunu daha güvenli ve etkili bir hale getirmeye çalışan video konferans uygulaması Zoom, 4 yeni özelliğini duyurdu. Zoom ‘un yeni özellikleri, platformu öğretmenler ve öğrenciler için platformu daha etkili kullanma imkanı tanıyor. 

Video konferans programları uzaktan eğitim ve uzaktan çalışma ile hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Bu hizmetleri sağlayan uygulamalar da güncellemeler ve geliştirmelerle uzaktan eğitim ve uzaktan çalışma deneyimini geliştirmeyi ve tüm bu süreçleri daha verimli bir hale getirmeye çalışıyor. Bu alanda en yaygın kullanıma sahip platformlardan biri olan Zoom, öğretmen ve öğrenciler için işe yarayacak 4 yeni özelliğini kullanıma sundu.

İşte Zoom ‘un öğretmenler ve öğrenciler için devreye soktuğu 4 yeni özellik:

Zoom Sanal oturma şeması

zoom Sanal oturma şeması

Zoom’un aynı anda 49 katılımcıyı ekrana yansıtma özelliği olan Gallery View’da öğretmenler, galeri görüntüsü sırasında hangi öğrencinin nerede bulunmasını istiyorsa ona göre basitçe görüntüyü sürükleyip, istediği noktaya sabitleyebiliyor. Sanal sınıfa giren yeni katılımcılar ayarlanan görüntünün değişmesine sebep olmuyor. Özellikle sıralı etkinliklerde ya da öğrencileri gruplara ayırmada bu özellik önemli bir görev üstleniyor.

İşitme güçlüğü çeken ya da işitme engelli öğrenciler için destek

Zoom’un “Pin Video” özelliği, aktif konuşmacı görünümünü devre dışı bırakarak yalnızca arzu edilen videonun kişisel görünümünüz için sabitlenmesine olanak tanıyor. Toplantı sahipleri, çoklu sabitlemeyle, kendi özel ekranlarında 9 öğrenciyi sabitleyebiliyor. Öğrenciler de aynı biçimde öğretmenin izniyle 9 videoya kadar ekranlarını sabitleyebiliyorlar.

Bu sayede işaret diliyle iletişim kuran öğretmen ve öğrenciler, aktif konuşmacıların söz sahibi olmasıyla yaşanabilecek video görüntü değişiminden etkilenmiyorlar. Böylece işitme engelli ya da işitme problemi yaşayan öğrenciler ekranın sabit noktasında her an iletişime uygun halde konumlandırılıyorlar.

Grup çalışmaları güçleniyor

Zoom ile gelen çoklu spot özelliğiyle öğretmenler sanal sınıflarında 9 öğrenciye kadar video görüntüyü tüm sınıfın görebileceği biçimde sabitleyebiliyorlar. Bu özellik, örneğin sunum yapacak olan bir grup öğrencinin öne çıkmasını sağlayarak, tüm sınıfın dikkatini bu gruba çekebiliyor.

Sesi açmak artık çok daha basit

Öğretmenlerin, Zoom’da sesi açmak için öğrencilerden izin almaları gerekiyordu ancak yeni özellikle sesi açmak ve yönetmek çok daha kolay hale geldi. Öğrenciler ya da velileri, mikrofon simgesinin “yukarı” okuna tıklayarak açılan menüden kimlerin sesini açma iznine sahip olduklarını görebiliyor ve yönetebiliyorlar. Sesi açma yetkisine sahip kişileri görmek için, “Sesini Açabilecek Kişileri Görüntüle” listesine tıklanması gerekiyor. Bu listeden dilenildiğinde sesi açma yetkisi geri çekilebiliyor.

Öğretmenlerin Zoom sınıflarını yönetebilmeleri için bazı önlemler de özellikler arasına eklendi. Güvenlik simgesi aracılığıyla öğretmenler, öğrencilerinin şunları yapmalarını engelleyebiliyorlar:

  • Ekranlarını paylaşıma açmaları
  • Kendilerini yeniden isimlendirmeleri
  • Tüm sınıfa yazılı mesaj göndermeleri
  • Mikrofonlarını açmamaları

Zoom’un bu yeni özelliklerinden faydalanmak için son Zoom güncellemesini gerçekleştirdiğinizden emin olun.

İlginizi çekebilir:

Zoom 2020 İkinci Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı: Şirket Gelirini Yüzde 355 Artırdı

Zoom Kullananlar Dikkat, Lansmanı Ertelenen Oyunlar, Tuvalet Kağıdı Stokçuluğu – DigiToll #18

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz