Tesla Battery Day Elon Musk

Tesla, ‘Battery Day’ etkinliğinde şirket CEO’su Elon Musk tarafından yapılan sunum sonrası 50 milyar dolar değer kaybetti. Yeni yatırım planları ve üretim stratejilerinin birçok hissedarı tatmin etmediği iddia edilen şirketin hisse senedi değeri, etkinlik sonrası yaklaşık yüzde 6 düşüş gösterdi.  

Elektrikli otomobil devi Tesla, ‘Battery Day etkinliğinde şirket CEO’su Elon Musk tarafından yapılan sunum sonrası 50 milyar dolar değer kaybetti. Kaliforniya’da düzenlenen ve Musk’ın hissedarlara yeni projelerini anlattığı etkinliğin ardından şirketin hisse senedi değerleri, yaklaşık yüzde 6 düşüş gösterdi. ABD’li otomobil devinin yeni yatırım planları ve üretim stratejilerinin birçok hissedarı tatmin etmediği iddia edildi. Bunun üzerine hissedarlar, ‘Tesla Battery Day’ sonrasındaki birkaç saat içerisinde toplamda 50 milyar dolarlık hisseyi elden çıkardı.  

Dünyaca ünlü CEO; etkinlikte ‘Model S’ ailesine eklenen yeni ‘Model S Plaid’ elektrikli sedan otomobil modelini, daha uzun yol yapılmasını mümkün kılan yeni batarya sistemini ve 3 yıl içerisinde 25 bin dolarlık fiyat etiketiyle satışa sunacağı uygun fiyatlı elektrikli otomobil modelini anlattı. Diğer yandan; şirketin batarya masrafını azaltma ve ömrünü uzatma projeleri ile ilgili hissedarların, somut bir beklenti içerisinde olduğu da biliniyordu. Fakat Musk’ın projelerinin yalnızca vaat seviyesinde kalması, hisse senedi değerlerindeki düşüşü başlattı.  

Piyasa analisti Craig Irwin, konuya ilişkin açıklamasında “Elon Musk’ın bataryalarla ilgili söylediği projelerin hiçbiriyle ilgili henüz anlaşma yapılmış değil” ifadelerine yer verdi.  

Elon Musk, etkinlikte Tesla otomobiller için geliştirilen yeni bataryalar ile ilgili ipuçları verdi 

Tesla Yeni Bataryalar

Öte yandan; Elon MuskTesla otomobiller için geliştirilen yeni bataryalar ile ilgili araştırma sonuçları, patent belgeleri ve kullanıcı yorumlarından bahsetti. Bununla birlikte etkinlikte; 2023 yılına kadar, batarya masrafının yarı yarıya azaltılacağına işaret edildi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Tesla, Saatte 100 Km Hıza En Hızlı Çıkan ‘Model S Plaid’ Elektrikli Otomobil Modelini Tanıttı 

Tesla Oto-Pilot Güncellemesi, Araçların Trafik Işıkları ve Hız Limiti Levhalarını Tanımasını Sağlayacak

Tesla, Akıllı Saat Pazarına Giriş Yapıyor 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz