Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Tayvan merkezli fabless yarı iletken şirketi olan MediaTek, kablosuz iletişim, yüksek çözünürlüklü televizyon, akıllı telefon, tablet, navigasyon, bilgisayar ve yüksek çözünürlüklü televizyonlar üzerine üretim sağlayan bir şirket olarak karşımıza çıkıyor. Merkezi Hsinchu’da olan şirket, son olarak orta segment telefonlara hayat verecek olan yeni işlemcisi Dimensity 7050’yi tanıtıma sundu.

Tayvan merkezli teknoloji devi MediaTek, yeni işlemcisi, güç verimliliği ve optimizasyonu ile dikkat çekmeye devam ediyor. Şirket son olarak Dimensity 7050’yi tanıtıma sunarak kullanıcılar adına bir önemli yeniliğe daha imza attı. İşte detaylar!

MediaTek’ten Yeni Tanıtım

Piyasaya sürmüş olduğu işlemciler ile orta segmentte önemli bir etki yaratan MediaTek, düzenlemiş olduğu etkinlik ile 5G destekli yeni işlemcisi Dimensity 7050’yi tanıtıma çıkarttı. 6 nm üretim sürecini yaşayan bir işlemci olarak tanımış olduğumuz Dimensity 7050, geçtiğimiz yılın sonlarına doğru tanıtıma çıkan MediaTek Dimensity 1080’in yeniden yapılandırılmış bir formu olarak karşımıza çıkıyor. Bugüne kadar daha çok verimlilik ve performans artışlarına odaklanan MediaTek, orta segment telefonlarda kullanılacak bir işlemciye sahip. Hatta bu işlemcide 2,6 GHz’ye kadar çalışabilen iki adet Arm Cortex-A78 çekirdeğine sahip. İşlemciye entegre olarak çalışan Arm Mali-G68 GPU’nun, özel optimizasyonlar ile oyun kaynaklı enerji tüketimini oldukça minimalize ettiğini söyleyebiliriz.

4K HDR ile Video Çekimi Yapabilirsiniz!

MediaTek Dimensity 7050’nin 4K HDR’nin video çekimlerine de destek sağladığı bilinen en net bilgiler arasında. Hatta bu işlemcideki MediaTek APU 550 sayesinde yapay zekanın tüm nimetleri kullanılabilecek. MediaTek’in yeni işlemcisi aynı zamanda 120 Hz FHD+ çözünürlükteki ekranlarla beraber kullanılabiliyor. Diğer yandan MediaTek’in özel bir teknolojisi olarak ekran yenileme hızının hangi koşullarda ne kadar olması gerektiğini de belirliyor. Bu şekilde 120 Hz’de bile aslında sürekli olarak 120 Hz çalışmayacak. Bununla beraber MediaTek, mobil oyun severleri de mutlu edecek bazı özel çalışmalar da yapmış durumda. Wi-Fi 6 teknolojisini destekleyen mobil işlemci, “5G HSR” olarak isimlendirilen özel bir teknoloji, hücresel veri kullanımı sırasında da en iyi oyun deneyimini sunuyor. Bununla beraber bu işlemcinin uydularla iletişim kurmasını sağlayan GNSS teknolojisine sahip olduğunu da söyleyebiliriz.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz