Pazartesi, Kasım 30, 2020
Ana Sayfa Otomobil Otomotiv sanayisi için 2020 yılının ilk çeyrek raporu açıklandı

Otomotiv sanayisi için 2020 yılının ilk çeyrek raporu açıklandı

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) , 2020 yılı ilk çeyrek raporunu yayınladı. Rapora göre, 2020 yılının ilk çeyreğinde otomotiv üretimi yüzde 6’lık bir düşüş yaşadı.

2020 yılının dördüncü ayına girmemiz ile birlikte her sektörden 2020 yılının ilk çeyrek  verileri paylaşmaya başlandı. Genel olarak dijital dünyanın yükseldiği ama fiziksel ürünlerin ve üretimin düşüş gösterdiği 2020 yılında, otomotiv sektörü için de benzer bir tablo var. 

Toplam otomotiv üretimi yüzde 6 düşüş yaşadı

Toplam otomotiv üretimi

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) tarafından açıklanan verilere göre, 2020 yılının ilk çeyreğinde, toplam üretimde yüzde 6’lık bir düşüş gerçekleşti. Sadece otomobil üretimi ise geçen seneye göre yüzde 2’lik bir düşüş yaşadı. Bu verilere göre genel üretim sayısı 341 bin 136 adet oldu. Otomobil üretimi ise 235 bin 199 adet seviyesinde gerçekleşti. 

Yayınlanan raporda açıklanan pazar verilerine göre toplam pazar, geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 41’lik bir artış göstermiş durumda. Bununla birlikte sayı 128 bin 674 adet düzeyine çıktı. Aynı dönemde otomobil pazarı ise yüzde 45 oranında bir artış gösterdi ve raporda sayı 99 bin 630 adet olarak belirtildi.

Ticari araç üretimi yüzde 14 düşüş yaşadı

Ticari araç üretimi

Ticari araçların üretiminde ise durumlar otomotiv üretimi ile benzer oranlara sahip. Ağır ticari araçların üretiminde yüzde 5’lik bir düşüş yaşandı. Hafif ticari araçların üretiminde ise bu düşüş, yüzde 14 seviyesinde. Genel ticari araç üretimi ise ilk çeyrekte  yüzde 14 daralmış durumda. 

Ticari araç grubunun pazar oranları ise otomobil pazarı gibi yükselişte. Hafif ticari araç pazarı yüzde 26’lık bir artış gösterirken, ağır ticari araç pazarı ise yüzde 64 yükseliş yaşadı. Genel ticari araç pazarı ise yüzde 31 artmış durumda. 

Otomotiv sanayisi, ihracatta düşüş yaşadı

Otomotiv sektöründe ihracat oranları da düşüş gösteren bir diğer husus. Toplam otomotiv ihracatı yüzde 14 oranında düşüş yaşadı. Yani toplam otomotiv ihracatı 276 bin 348 adet seviyesinde oldu. Toplam otomotiv ihracat oranları dolar bazında yüzde 10, euro bazında yüzde 7 azaldı. Bu sonuçlara göre 2020 ilk çeyrekte toplam otomotiv ihracatı 7,1 Milyar dolar olarak gerçekleşti.  

Otomobil ihracatı ise yüzde 9 daraldı ve otomobil ihracatı 191 bin 608 adet düzeyinde gerçekleşti. Otomobil ihracatı dolar bazında yüzde 2 azalıp, 2,9 Milyar seviyesinde gerçekleştirildi. Euro bazında ise yüzde 1’lik bir artış ile ihracat 2,6 Milyar euro seviyesindeydi. 

DigiToll #10

Son günlerde yükselen online alışveriş istatistikleri açıklandı

2020 yılının en çok kullanılan dijital yayın platformları belli oldu 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Araçlara Kamera ile Uzaktan Kontrol Özelliği Gelebilir

Elektrikli ve otonom araç üreticisi Tesla ’nın kullanıcılarına kamera yardımıyla araçlarını uzaktan canlı olarak izlemeye imkan tanıyan yeni bir özelliği ekleyeceği iddia ediliyor. Tesla’nın...

YouTube, Billie Eilish’in Bad Guy Şarkısı için Sonsuz Video Döngüsü Oluşturdu

Google, YouTube’da Billie Eilish’in Bad Guy şarkısı için makine öğrenimi kullanarak sonsuz bir video döngüsü oluşturdu. Bad Guy şarkısı için yapılan tüm cover’lardan oluşturulan...

2021’de IMEI Kayıt Ücretine Yüzde 9,11 Oranında Zam Yapılacak

Yurtdışından akıllı telefon almak isteyenleri düşündürecek yeni bir haber geldi. 2020 yılının başında yüzde 22,8’lik bir artış yaşayan IMEI kayıt ücreti, 2021 yılında yine...

Oppo Reno5 Pro’nun Yeni Özellikleri Ortaya Çıktı

Çin merkezli akıllı telefon üretici Oppo ’nun yeni serisi Reno5’te yer alacak olan Reno5 Pro 5G modelinin bazı özellikleri ortaya çıktı.  Oppo’nun kısa süre içinde...

Audi Otomotiv Plastikleri için Kimyasal Geri Dönüşüm Yönetimi Kullanıyor

Audi, Karlsruhe Institute for Technology (KIT) iş birliği ile yeni bir projeye imza attı. Audi, otomotiv üretiminde kullanılan karışık türdeki plastiklerin geri dönüşümü için...