Oyun konsolu fiyatları düşebilir: İlave gümrük vergisi yüzde 20'ye düştü
Covid-19 sürecinde aralarında oyun konsollarının da olduğu birçok elektronik ürüne getirilen ilave gümrük vergisi bugün itibariyle yüzde 50’den yüzde 20’ye düştü. Yüzde 50’lik ilave gümrük vergisi oranının değişmesiyle oyun konsolu fiyatlarında bir düşüş bekleniyor
18 Nisan’da bazı sanayi ürünleri ile oyun konsolu , karnaval eşyası, golf sopası ve bazı elektronik ürünlerin ithalatında 30 Eylül’e dek yüzde 50 ilave gümrük vergisi getirilmişti. Bu uygulama 31 Aralık’a kadar uzatılmış ve kısa süre önce Türkiye’de de satışa çıkan PlayStation 5 ve Xbox’un yeni versiyonlarının fiyatını ciddi oranda etkilemişti. Bu ilave gümrük vergisinin 2021’de de aynı kalacağı düşünülüyordu ancak sürpriz şekilde öyle olmadı. Resmi Gazete’nin dün yayımlanan mükerrer sayısı ise oyuncuların yüzünü güldürdü.

Oyun konsollarının fiyatı nasıl etkilenecek

oyun konsolu ilave gümrük vergisi

Yeni karara göre konsollardan alınacak ilave gümrük vergisi artık yüzde 20 seviyesinde olacak. Yani vergi kalkmayacak ancak alınan rakam azalacak. Buna bağlı olarak PlayStation 5 ve Xbox Series X’in fiyatında düşüş olacağı anlamına geliyor. Yüzde 30’luk vergi farkının fiyatı nasıl etkileyeceği ise şu an için net değil.

İlave gümrük vergisi ile Türkiye’ye gelen PlayStation 5’in fiyatı, 8.299 TL olarak açıklanmıştı. Xbox Series X ve Xbox Series S’in fiyatı ise sırasıyla 8.299 TL ve 5.399 TL olarak belirlenmişti.

Öte yandan dolar kurunun konsolların Türkiye’ye geliş dönemi olan ekim-kasıma göre daha düşük seviyede olması da bir diğer olumlu gelişme olarak yorumlanıyor. Vergi oranının düşürülmesi ve döviz kurlarındaki değişiklik, oyun konsolu almak isteyenler için bir fırsat yaratacağını söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir:

Oyun Konsollarındaki Yüzde 50 ‘İlave Gümrük Vergisi’ Uzatıldı!

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz