Oppo fabrikası görüntülendi. Üretim şubatta başlıyor

Kısa süre önce Türkiye’de üretime başlayacağını açıklayan Çinli teknoloji üreticisi Oppo’nun Türkiye’deki üretim planı netleşmeye başladı. Tuzla’da bir fabrika kiralayan Oppo ‘nun Şubat 2021’de üretime başlaması bekleniyor.

Dünya Gazetesi’nden Çiğdem Yücesoy Subaşı’nın haberine göre teknoloji üreticisi Oppo, üretim üssünü Tuzla’da kuruyor. Tadım Kuruyemiş’e ait ve 1 yıldır boş durumda olan bir fabrikayı kiralayan şirket, hummalı bir çalışma içinde. Tüm hazırlıkları kısa sürede tamamlamayı planlayan şirket Şubat ayında üretime başlamayı planlıyor.

Dünya’nın aktardığı bilgilere göre Oppo, Türkiye’de fabrika kurma kararını açıklamadan çok önce harekete geçti ve Tadım’ın sahibi olan Tekinalp ailesiyle fabrika için anlaşma imzaladı. Şirket, cep telefonu üretim üssünü iki ay önce kiralayarak çalışmalara başladı. İlk etapta binanın üretime uygun hale getirilmesine yönelik hazırlıklar yapan şirket, diğer taraftan üretim için gerekli personeli istihdam etmek için de iş ilanları veriyor. Güvenlik görevlisinden mühendise kadar birçok alanda işe alım yapan şirket, fabrikada 1000 kişiye görev verecek.

Oppo’dan Türkiye’ye 50 Milyon Dolarlık Yatırım 

oppo fabrika
Kaynak:dunya.com.tr / Eren Aktaş

50 milyon dolarlık yatırımla Türkiye’ye cep telefonu fabrikası kurmak için kolları sıvayan Oppo’nun üretim üssü olarak seçtiği fabrika bir yıldır boş duruyordu. Kapalı alanıyla birlikte toplam 6 bin 405 metrekare büyüklüğüne sahip fabrika, İstasyon Mahallesi’ndeki Tuzla Piyade Okulu Komutanlığı’nın hemen yanında.

Markanın bazı modellerinin üretileceği bu fabrikadan Avrupa’ya ihracat da yapılacağı ifade ediliyor. Geçen hafta Oppo’nun yüksek kapasitede bir üretim planladığına dikkat çeken Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli tedarikçilerin de bu operasyonda görev alacağını açıklamıştı.

Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda toplamda 10 milyon adet akıllı telefon üretim kapasitesine ulaşması bekleniyor. Oppo’nun dışında Güney Koreli Samsung’la birlikte Çinli Xiaomi’nin de üretim için çalışmalar sürdürdüğü biliniyor. Cep telefonu üretiminde önceki hafta yapılan düzenlemeyle yaşanması muhtemel sıkıntıların önüne geçilmişti. Önceki hafta Resmi Gazete’de yayımlanan teşvik düzenlemelerinde cep telefonu üretimine yönelik maddeler de eklenmişti. Cumhurbaşkanlığı kararıyla teşvik mevzuatında değişiklik yapılarak, cep telefonu üretiminde kullanılan aksam ve parçaların, teşvik belgeli yatırımlar kapsamında 31 Ağustos 2021’e kadar gümrük vergilerinin ödenmesi şartıyla ithalatın önü açılmış oldu.

İlginizi Çekebilir:

OPPO ’dan Türkiye’de Kuracağı Fabrika ile İlgili Resmi Açıklama

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz