Sahibinden.com En Çok Görüntülenen Otomobil 2020
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
3 dakika

‘Sahibinden.com’, platformdaki ilanlardan yola çıkarak 2020 yılının alışveriş ve yaşam tercihlerine dair ipuçlarını paylaştı. Aktarılan detaylara göre; ‘Sahibinden.com’ platformunda 50 milyon liralık ‘Bugatti Chiron’, yaşam alışkanlıklarının değiştiği 2020 yılının en çok görüntülenen otomobil modeli oldu. Bununla birlikte; 2020’de toplu yaşamdan kaçınmanın etkisiyle, tatil arayışları yazlık ve karavana doğru kaydı.  

‘Sahibinden.com’, platformdaki ilanlardan yola çıkarak 2020 yılının alışveriş ve yaşam tercihlerine dair ipuçlarını paylaştı. Yılın ikinci çeyreğinden itibaren ağırlaşan pandemi koşullarının, kullanıcıların yaşam alışkanlıklarını ve arayışlarının yönünü önemli oranda değiştirdiği ifade edildi. Toplu yaşamdan kaçınmanın etkisiyle, tatil arayışları yazlık ve karavana kayarken artan uzaktan iletişim ihtiyacı da cep telefonlarına ilginin artış göstermesine sebep oldu. Aktarılan detaylara göre; ‘Sahibinden.com’ platformunda 50 milyon liralık 2020 model ‘Bugatti Chiron’, 2020 yılının en çok görüntülenen otomobil modeli oldu. Spor otomobilin, ‘Vasıta’ kategorisinde 4.8 milyon görüntülenmeye ulaştığı belirtildi. ‘Emlak’ kategorisinde ise Didim Akbük’teki 210 m2’lik bir villa ilanı, 540 bin görüntülemeyle en çok görüntülenen ilan oldu.  

Kullanıcıların en çok favorilerine aldığı ilanların; ‘Emlak’ kategorisinde Beylikdüzü’ndeki 3+1 ve 135 m2 bir daire, ‘Vasıta’ kategorisinde de 2020 model ‘Ortiz’ marka bir karavan olduğu ifade edildi. Bununla birlikte; 2020’de ‘Sahibinden.com’un aylık kullanıcı sayısı, 62.7 milyona yükseldi. Platform ayrıca, 509.6 milyon ziyaret sayısı ve 15.2 milyar sayfa gösterimiyle bu yıl yeni bir rekora imza attı. Kullanıcıların, her ziyarette ortalama 11 dakika zaman geçirdiği ve en çok 20 Ocak 2020 günü ilan verdiği belirtildi. Bunun yanında; platform üzerinden en çok 31 Mayıs 2020 günü, mesaj atıldı ve 8 Haziran 2020 günü, “Ara” butonuna basarak ilan sahipleri ile iletişime geçildi.  

Kullanıcıların ayrıca; bu yıl toplam 22 milyon ilanı, 442 milyon defa favoriye aldığı ve ‘Sahibinden.com’un arama çubuğuna ilgilendiği ürünü yazarak en fazla aramayı, 28 Haziran 2020 günü saat 23.00’te yaptığı dile getirildi. Tatil beldelerinde en çok kiralık ve satılık ilanı, ‘Bodrum’ ilçesinde görüntülendi. Bununla birlikte; 2020 yılında, 2019’a oranla yüzde 64 artış ile 1.8 milyon cep telefonu ilanı verildi.  

‘Sahibinden.com’ ile “Satılık Daire” kategorisinde verilen ilanların toplam alanı, 71 İstanbul kadar!

Sahibinden.com Satılık Daire

Diğer yandan; ‘Vasıta’ kategorisindeki hareketlilik, kullanıcıların karar vermeden önce araçları detaylı olarak karşılaştırmayı sevdiklerini de ortaya koydu. Bu kapsamda kullanıcılar; ‘Sahibinden.com’un 2019 yılında hayata geçirdiği “Oto360” hizmetiyle otomobilleri, 8 ayrı kategoride karşılaştırma imkanı buldu. 2020’de en çok karşılaştırma yapılan araçlar sırasıyla; ‘Volkswagen Passat’, ‘Toyota Corolla’, ‘Opel Astra’, ‘Ford Focus’ ve ‘Honda Civic’ oldu. 

Paylaşılan diğer bilgilere göre; ‘Sahibinden.com’ platformunda tüm Türkiye’deki “Satılık Daire” kategorisinde verilen ilanların toplam alanı, 71 İstanbul büyüklüğündeydi. Bu rakamın, brüt toplam 380 milyon m2’ye tekabül ettiği belirtildi. Böylece geçen yıla oranla, ‘Sahibinden.comdaki ilanların toplam metrekaresi yüzde 56 büyüdü. ‘Vasıta’ kategorisinde ise ilan sayısının, bir yılda 7.6 milyonu geçtiği ifade edildi. “Satılık”, “kiralık”, “boyasız”, “traktör”, “bisiklet”, “acil”, “sahibinden”, “otomobil”, “dubleks” ve “araba” kelimeleri, bu yıl ‘Sahibinden.com’ üzerinden en çok aranan 10 kelime oldu. Geçtiğimiz yıllardan farklı olarak öne çıkan aramanın, “traktör” olduğu belirtildi. Evde geçirdikleri süre boyunca tadilata ihtiyaç duyanlar ise hizmet kategorisinde en çok “Banyo Mutfak Dekorasyonu” kelimelerini aradı. 

Yayınlandıktan sadece 7 dakika sonra kaldırılan ‘Alcatel’ marka tablet ve 2016 model ‘Volkswagen Transporter’, yılın en hızlı yayından kaldırılan ilanları oldu. ‘Antalya/Konyaaltı’nda bulunan havuzlu sitedeki 1+1 ev ise en hızlı kapanan ev ilanı olarak kayıtlara geçti. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Rekabet Kurumu, ‘Sahibinden.com’ Hakkında Soruşturma Başlattı!

‘sahibinden.com’, Araç İlanları Kategorisine İlişkin Eylül Ayı Verilerini Açıkladı 

Haziran Ayında 62 Milyon Kullanıcıya Ulaşan sahibinden.com Rekor Kırdı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz