SpaceX’in internet projesi Starlink, hizmet kapsamını Antarktika’ya kadar genişletti. Ancak şirketin 2023 olarak belirlediği Türkiye’de hizmete başlangıç tarihi, “bilinmiyor” şeklinde değiştirildi.

SpaceX, merkezi ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Hawthorne şehrinde bulunan bir Amerikalı uzay taşımacılığı şirketi olarak faaliyet gösteriyor. Şirket, Falcon 9, Falcon Heavy, Starlink, Dragon Kargo, Starship gibi uzay misyonu araçlarını bünyesinde bulunduruyor.

Kurulduğundan beri büyük ilerlemeler kaydeden şirket, başarı listesinde şu maddeleri bulunduruyor:

  • 28 Eylül 2008 tarihinde, özel sektör tarafından finanse edilen ve yörüngeye ulaşan ilk sıvı yakıtlı roket. (Falcon 1)
  • 9 Aralık 2010 tarihinde, bir uzay aracını uzaya fırlatan, yörüngeye oturtan ve bu uzay aracını (Dragon) başarılı bir şekilde Dünya’ya geri getiren ilk özel sektör şirketi.
  • 25 Mayıs 2012 tarihinde Uluslararası Uzay İstasyonuna bir uzay aracı (Dragon) yollayan ilk özel sektör şirketi.
  • 30 Mayıs 2020 tarihinde Uluslararası Uzay İstasyonuna Crew Dragon’u yollayarak insanlı bir görev gerçekleştiren ilk özel şirket.
  • 24 Ocak 2021 tarihinde tek bir roket fırlatması ile taşınan en fazla uydu. (143 uydu)

SpaceX’in tüm başarıları arasında en çok göze çarpan ise kısa sürede Antarktika’ya kadar ağını genişleten Starlink oluyor.

Starlink Büyüdükçe Büyüyor!

Elon Musk’ın kurucusu ve CEO’su olduğu SpaceX, dünya genelinde ucuz ve hızlı internet sunma hedefiyle Starlink projesini hayata geçirmişti. Bu kapsamda son 3 yıldır alçak yörüngeye uydu fırlatmaya devam eden ve şu anda 2.500’e yakın uydusunu yörüngede uçuran şirket, önce ABD’de, ardından Avrupa ülkelerinde hizmet vermeye başlamıştı ve hizmet kapsamı her geçen gün genişledi.

Starlink, bugüne kadar dünyanın 6 kıtasında hizmet veriyordu. Ne yazık ki henüz Türkiye’de hizmet vermeye başlamayan Starlink hakkında bu durumu daha da yüzümüze çarpan bir duyuru geldi. Elon Musk, Starlink’in artık Antarktika’da da hizmet vermeye başladığını açıkladı. Böylelikle hizmet kapsamı, Dünya’nın 7 kıtasına ulaştı.

Türkiye’ye Ne Zaman Geleceği Belli Değil!

SpaceX, Starlink hizmetini Türkiye’de 2022 yılında sunmayı planlıyordu. Fakat henüz geçtiğimiz aylarda bu tarih yeniden ertelendi. Starlink’in internet sitesi, hizmetin sunulacağı tarihi 2023 olarak belirtiyordu. Fakat bu tarih, yakın zamanda yeniden düzenlendi. SpaceX, artık Türkiye için bir tarih sunmuyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz