Teknoloji devi Samsung, pandemi ile birlikte tüm dünyada değişen uyku alışkanlıklarını araştırdı. Samsung’un Galaxy Watch akıllı saatlerinde toplanarak, Ar-Ge Merkezi ve Büyük Veri Merkezi tarafından analiz edilen veriler hem Türkiye’de hem de dünyada değişen uyku alışkanlıklarını gözler önüne serdi. Verilere göre, ABD, Almanya ve Fransa uyku verimliliğinde en büyük düşüşü yaşarken, Türkiye pandemiden sonra daha geç yatmaya ve uyanmaya başladı. 

Pandemi süreci, başladığı günden beri çalışma, beslenme, uyku, sağlık ve sosyal yaşam gibi birçok alanda alışkanlıklarımızı değiştirmeye devam ediyor. Bu süreçle birlikte insanlar sağlık ve zindeliklerine öncelik vermeye devam ediyor. Pandemi, iş hayatı ve sosyal hayattaki etkilerinden sonra, uykunun sağlık üzerindeki etkisi konusunda oluşturduğu farkındalıkla dikkat çekiyor. Pandemi ile birlikte değişen yaşam tarzlarının, uyku alışkanlıklarımız üzerinde de önemli bir rol oynadığı görülüyor.

Pandemi Sürecinde Uyku Süreleri Artarken Uyku Verimliliği Düştü

Uzun süreli uyku ne yazık ki aynı zamanda yüksek verimli uyku anlamına gelmiyor. Uyku süresi, uyumaya çalışırken yatakta geçirilen süreyi de kapsarken, ‘uyku verimliliği’ ile gerçek anlamda uykuda geçirilen zaman kastediliyor. Pandemi döneminde günlük hayatımızda gerçekleşen değişiklikler, dünyanın her yerinde insanların daha uzun süreler uyumasına sebep olurken, Samsung’un elde ettiği verilere göre; uyku süresiyle uyku verimliliği arasında herhangi bir korelasyon olmadığı görülüyor. Bir başka deyişle tüm ülkelerde pandemi süreciyle birlikte uyku sürelerinin arttığı, ancak uyku verimliliğinde ciddi düşüşler yaşandığı göze çarpıyor.

Erkeklerin Uyku Verimliliği Kadınlara Göre Daha Fazla Düşüş Gösteriyor

Uyku süreleri ve uyku verimliliğiyle ilgili veriler, cinsiyete göre de farklılık gösteriyor. Hem erkekler hem de kadınlar pandemi öncesinde olduğundan fazla dinlenirken, erkeklerin uyku süreleri kadınlara göre daha büyük artış, uyku verimliliği ise kadınlara göre daha büyük düşüş gösteriyor. Sonuçlara etki eden bir diğer faktör olarak da yaş konusu karşımıza çıkıyor ve yaş ilerledikçe uyku verimliliği düşüş gösteriyor. Uyku verimliliğinde önemli bir yükselme görülen 20 ila 39 yaş arasındaki kişiler, bu durum için istisna oluşturuyor. Ayrıca bu yaş grubu, hem süre hem de verimlilik konusunda önemli bir artış sergileyen tek yaş grubu olarak öne çıkıyor.

Türkiye, Pandemiden Sonra Daha Geç Yatmaya ve Uyanmaya Başladı

Verilere göre Türkiye, yüksek uyku verimliliğiyle öne çıkarken, uykuya dalma saatlerinde değişim gözlendi. Türkiye, pandemi öncesinde en geç yatma ve uyanma saatine sahip ülkeydi, bu durum halen devam ediyor. Pandemi sonrası Türkiye’de uyanma süresi 13 dakika daha uzarken, Türkiye’deki insanlar, 48 dakika daha geç yatıp, dünya ortalamasından 40 dakika geç uyandılar.

Pandemi, Küresel Uyku Alışkanlıklarını Nasıl Değiştirdi?

Uyku alışkanlıklarına daha makro seviyede bakıldığında, bölgeye göre farklılıklar göze çarpıyor. Her ülkede uyku süresinde artış görülüyor, zira pandemi ile birlikte ortalama olarak herkes eskiye göre daha geç saatlerde uyanıyor. Ancak bu durumun, uyku verimliliği üzerinde farklı etkileri olduğu da görülüyor. Uyku alışkanlıkları küresel çapta değerlendirildiğinde öne çıkan sonuçlar aşağıdaki gibi oldu:

-Fransa, hem pandemi öncesi hem de sonrası en uzun uyku süresine sahipken, ülkede uyku verimliliği önemli oranda azaldı.

-Kore’deki kullanıcılar, salgın döneminde uyku süresi ve verimliliğinde en büyük artışlardan birini yaşadı, ancak yine de küresel ortalamanın altında kaldı.

-ABD, ölçülen tüm bölgeler arasında uyku verimliliğinde en büyük düşüşü yaşadı.

-Almanya pandemi öncesi dönemde en yüksek küresel uyku verimliliği puanına sahipken, salgından bu yana uyku verimliliğinde gerçekleşen en büyük düşüşlerden birini yaşadı.

-Arjantin, salgın başlangıcından itibaren uyku verimliliğinde en yüksek artışı kaydetti.

Salgından önce uyku verimliliğinde en düşük orana Endonezya sahipken, artık bu oran Vietnam’a ait. -Ayrıca, incelenen 16 ülke arasında Endonezya, salgın öncesi seviyeler ile pandemi sonrası seviyeler kıyaslandığında, uyku verimliliğinde en yüksek artışı yaşadı.

Ayrıca Endonezya’da salgının başlamasının ardından, uyku süresinde ortalama 11 dakika artış gözlemlendi. Endonezya, geçmişte de bugün de en erken uyanma saati ortalamasına sahip ülke olma özelliğini taşıyor.

Uyanma ve uyku saatlerinde en büyük değişikliğin görüldüğü ülkeyse Meksika. Uyku saati ortalama 11 dakika öne, uyanma saatiyse 17 dakika ileri kaydı.

Uyku Kalitesini Nasıl Artırabiliriz?

Bir yetişkinin ihtiyaç duyacağı sağlıklı uykunun sıklıkla günde 8 saat olduğu belirtilse de sonuçların gösterdiği üzere uyku kalitesi, uyku süresinden daha önemli olabiliyor. Daha iyi bir gece uykusu almanın ve uyku düzeni oturtmanın en iyi yollarından biri ise uyku takibi yapmak. Birçok Samsung Galaxy kullanıcısı bu özelliği kullanırken, Galaxy Watch akıllı saat kullanıcılarının yüzde 50’si haftada en az bir kez uyku takibi yapıyor. Kullanıcıların yüzde 40’ı haftada üç defadan fazla uyku takibi yapıyor. Kullanıcılar, Samsung Galaxy Watch serisi ile uyku sürelerini ve uyku kalitesini daha iyi yönetmek için aşağıdaki yöntemleri kullanabiliyor;

Uyku düzeninizi takip edin: Uyku Puanı, derin uykuya ya da REM uykusuna giriş zamanlarınızı gösteriyor, uyuma ve uyanma sürelerindeki değişikliklere ilişkin ayrıntılı veriler sunuyor.

Uyku kalitenizi daha iyi anlayın: ‘Kandaki Oksijen Oranı’nı izleme ve ‘Horlama Tespiti’ gibi özellikler, kullanıcıların uyku düzeni ve genel sağlığı hakkında daha fazla bilgi sağlıyor.

Bir uyku eğitimi programı kullanmayı deneyin: Galaxy Watch’un ‘Uyku Koçu’ özelliği sayesinde kullanıcılar, gerçek uyku alışkanlıklarına dayanan kişiye özel uyku rehberliğinden faydalanabiliyor.

İdeal uyku ortamını oluşturun: Kullanıcılar, uyudukları ortamın yüksek uyku kalitesi açısından ideal olmasını sağlamak üzere sıcaklık ve ışık seviyelerini kontrol eden otomatik ayarları kullanabiliyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz