Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Disney+, merakla beklenen reklamlı abonelik sistemini ABD’de başlattı. Yeni hizmetin 7,99 dolarlık fiyata sahip olduğu görüldü. 

Haziran ayında ülkemizde kullanıma sunulan sinema ve dizi platformu Disney+, kısa bir zamanda tüm Türkiye’de popüler olmayı başardı. Son gelen haber, kullanıcıları üzecek nitelikteydi. Platform, abonelik ücretlerine %85’ten fazla zam yaparak aylık aboneliğin 64,99 TL’ye, yıllığı ise 649 TL’ye çıkarmıştı.

Disney+’ın, geçtiğimiz aylarda Neflix gibi daha uygun fiyatlı bir hizmet sunmak için reklamlı abonelik sistemi çıkarmayı planladığı açıklanmıştı. Beklenen gün geldi ve reklamlı Disney+ bugün itibarıyla ABD’deki kullanıcılar için açıldı. Haydi, yeni hizmetin detaylarını inceleyelim.

Disney+, ABD’de 7,99 Dolar ile Çıkış Yaptı

Disney+, reklamlı abonelik sistemini ‘Disney+ Basic’ adı altında aylık 7,99 dolarlık bir ücretle kullanıma sundu. Yeni sistem şu an sadece ABD’deki müşterilere sunulurken diğer ülkelere 2023 yılı içinde gelecek.

Reklamlı Disney+, reklamsız olan ve 10,99’luk bir fiyat etiketine sahip reklamsız sistemden 3 dolar daha ucuz. Bunun yanında yeni sistemde şirketin kullanıcılara oldukça iyi hizmet sunmaya devam ettiğini de görebiliyoruz. Disney+, reklamlı aboneliğe sahip kullanıcılara Full HD, HDR10, 4K Ultra HD, IMAX Enhanced gibi yüksek kaliteli görüntü sunmayı sürdürürken aynı anda dört cihazdan yayına da izin vermeye devam ediyor. Aynı zamanda, kullanıcılar tüm içeriklere erişmeye devam edebilecek.

Offline izlemeye yeni abonelik sisteminde yer verilmiyor. Ayrıca GroupWatch, SharePlay ve Dolby Atmos da reklamlı Disney+’a dahil değil. Bir Disney sözcüsü, TechCrunch’a verdiği demeçte gelecekte bu üç özelliğe de destek vermeyi planladıklarını ekledi. Reklamlar; 15, 30 ve 45 saniyelik şeklinde abonelik sisteminde yer alacak ve saatte ortalama dört dakikalık reklam gösterilecek. Ayrıca çocuklar için olan içeriklerde reklam yer almayacak.

Türkiye’deki Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Kısa süre önce abonelik fiyatlarına ciddi oranda zam uygulayan Disney+, ülkemizde yerel fiyatlandırma uyguluyor. Bu da ABD’de 10,99 dolar olan normal abonelik ücretinin ülkemizde 64,99 TL olmasını sağlıyor. Bu doğrultuda düşündüğümüzde reklamlı Disney+’ın 40-50 TL bandında bir fiyat etiketine sahip olabileceğini tahmin edebiliriz. Tabii ki bu konuda kesin bir sayı vermek şimdilik tam olarak mümkün değil.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz