Snapchat, bu yılki Lensfest’te kullanıcıların özelleştirilebilir lensler ve efektler üreterek para kazanabileceklerini açıkladı. Söz konusu sistemi yakın bir zamanda tüm sosyal medya platformlarında görebiliriz.

AR ve VR, özellikle son birkaç yıldır hızlı bir şekilde gündelik hayatımıza girdi. VR sistemi uygulamalarda, Metaverse’de ve oyunlarda kullanılmaya başlarken daha gelişmiş bir teknoloji olan AR ise daha geri planda kaldı. Küçük projeler, oyunlar ve uygulamalar ile hayatımıza girmeye çalışan AR sistemi, aslında hiç beklemediğimiz bir noktada pek çok kullanıcının hayatının girdi gibi. Snapchat ve Instagram gibi sosyal medya platformlarındaki pek çok filtre, aslında AR sistemini temel alıyor.

Snapchat ise her yıl düzenlediği Lensfest ile kullanıcıların yaratıcı filtreler ve lensler oluşturmasını sağlayarak kimi zaman bunları satın alıyordu. Bu yıl Lensfest’de neredeyse her kullanıcının para kazanabileceği yeni bir sistem duyuruldu.

Herkes Para Kazanabilecek

Snapchat’in ABD ve bazı ülkelerde kullanımı sunduğu Snapchat+ aboneliği ile Snap Token isimli dijital para birimi de kullanıma sunulmuştu. Bu tokenler sayesinde Snapchat’te daha fazla oyun satın alabiliyor ve içerik üreticilerine destek olabiliyorsunuz. Lensfest’te yapılan açıklamaya göre lens üreticileri artık özelleştirilebilir ve ücretli lensler üretebilecek.

Ücretli lensler için 10 ila 50 token arası fiyat düşünülürken özelleştirilebilir lenslerde ise durum biraz daha farklı. Kullanıcılar lenslerine kıyafetler ve aksesuarlar satın alarak tek lens ile birçok farklı karakter üretebilecek. Bu aksesuarlar ise 1 ila 10 token arası fiyatlara satılacak. Bu özelliğin Snapchat haricinde farklı platformları da değiştireceği düşünülüyor.

Yakın Zamanda Instagram’da da Görebiliriz

Snapchat, uzun zamandır Instagram’ın en sevdiği uygulamalardan biri. Instagram yöneticileri ne zaman yeni bir özellik eklemek istese önce Snapchat’te var olan özellikleri “ödünç alıyorlar”. Buna Snapchat’in en büyük özelliği olan 24 saatlik hikayeler ve lensler de dahil. Hâl böyle olunca Snapchat’in bu “ücretli lens” modelinde başarılı olması durumunda bu özelliği de kendine uyarlayabilir.

Instagram’ın da bu özelliği almasının ardından yavaş yavaş ücretli efektleri ve filtreleri birçok fotoğraf paylaşım uygulamasında ve sosyal medya platformunda görebiliriz.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz