UNDP’nin platformu, yatırımcılara fonlarının sürdürülebilir kalkınmaya nasıl katkı sağladığını gösteriyor

Birleşmiş Milletler Kalkınma Platformu’nun (UNDP) yeni dijital platformu, yatırımcıları Türkiye’de Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na (SKA’lar) yönelik ölçülebilir ilerleme sağlayan girişimlere yönlendirecek. UNDP’nin finansal desteği ve Etki Yatırımı Danışma Kurulu (EYDK) iş birliği ile oluşturulan SKA Yatırımları Türkiye platformu,  gezegeni ve insanları korumayı hedefleyen etki yatırımları için özel sektör finans kaynaklarını harekete geçirmeyi amaçlıyor.  Yatırımcılar, girişimciler ve fon sağlayan kuruluşlar için tek durak noktası olarak tasarlanan platform, Türkiye’deki SKA yatırım fırsatlarını belirlemek için gereken birleşik standartları, araçları, hizmetleri ve iyi uygulamaları sunmayı amaçlıyor.

SKA etkisi yüksek yatırımlar listeleniyor

SKA Yatırımları Türkiye platformu, Türkiye’de SKA odaklı yatırımlar için gelecek vaat eden alanları gösteriyor ve SKA etkisi yüksek belirli yatırımları listeliyor. Yatırımcılar platformda; ilgili bölge, sektör, beklenen etki, etki gösterge getirisi, yatırım zaman dilimi ve yatırımın pazar büyüklüğü gibi bilgilere ulaşılabilecek. Etki yatırımlarına ilişkin platformda yer alan sektörler ise şöyle: Tüketim ürünleri, eğitim, mineral işletmeleri, finans, yiyecek ve içecek, sağlık hizmetleri, altyapı, yenilenebilir kaynaklar, kaynak dönüşümü, hizmetler, ulaşım, teknoloji ve iletişim. Platformda; yatırım fırsat alanları ve SKA yatırım listesi, UNDP Türkiye ve UNDP İstanbul Uluslararası Özel Sektör ve Kalkınma Merkezi (IICPSD) iş birliğinde hazırlanan SKA Yatırım Haritası Türkiye ile uyumlu bir şekilde geliştirildi.

Platformda genel bilgilerin yanı sıra Türkiye’de SKA’lara uyumlu etki yatırımlarına yönelik başarı hikayeleri yer alıyor ve etki yatırımları ile ilgili oluşturulan bilgi havuzu ile eğitim araçlarına ücretsiz ulaşılabilecek bir açık kaynak sağlanıyor. Platformdaki eğitim içerikleri UNDP IICPSD ile iş birliği içinde hazırlanıyor.

Tekno Safari YouTube hesabına abone olmayı unutmayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz