Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Boston Dynamics’in köpek robotu Spot, Massachusetts Eyalet Polisi geçen aylarda bomba imha timi tarafından kullanılmaya başlanmıştı. Şimdi ise dört ayaklı robot Spot’u, Norveç’te bulunan Aker BP petrol firması kullanacak. Spot, petrol rafinesinde üretim ve güvenlikten sorumlu tutulacak. 

Geçtiğimiz Eylül ayında piyasaya sürülen robot köpek Spot, Massachusetts Eyalet Polisi bomba imha timinde kolluk kuvvetlerine yardımcı olması adına kullanılıyordu. İnternette ve özellikle de sosyal medyada videolarıyla dikkat çeken robot köpeğe ilgi artmaya başladı. 

Boston Dynamics’in geliştirdiği dört ayaklı robot köpek Spot, bu sefer de petrol rafinelerinde çalışmaya başlayacak. Petrol endüstrisinin de dikkatini çeken Spot, Norveç petrol platformunda görev başında olacak. Spot, bir dizi başka robotlar ve drone’larla birlikte güvenlikten sorumlu olacak. Norveç Denizi’ndeki petrol rafinelerinde kullanması planan robot üzerinde bulunan 3 boyutlu kamera ve engellerden kaçınma sistemi dışında özel sensörlerle gaz kaçaklarını tespit edip herhangi bir ihlalde kara operatörlerine haber verecek Spot, insan hayatı için tehlikeli olacak görevlerde de kullanılabilecek.

Teknolojinin ve yapay zekanın gelişmesiyle birlikte ilerleyen yıllarda hayatımızın neredeyse her bölümünde görebileceğimiz robotlara firmaların ilgisi de gün geçtikçe artıyor. Norveç’te faaliyet gösteren Aker BP tarafından satın alınan robotlar, daha önce petrol ve gaz ortamlarında test edildiler ve insanların ulaşamadığı yerlere rahatlıkla ulaşıp riskli işlerin üstesinden geldiklerini kanıtladılar. Aker BP CEO’su Korl Johnny Hersvik, “Vizyonumuz; verimliliği, kaliteyi ve çalışanlarımızın güvenliğini artırmak için tüm operasyonlarımızı dijitalleştirmektir” dedi.

Kimileri tarafından korkutucu ve tehlikeli bulunsalar da Spot gibi robotlar geliştirilmeye hızla devam ediliyor. Sayısız testlere tabii tutulan robotlar farklı sektörlere uygun olacak şekilde modifiye ediliyor. Yapay zekanın da işin içine girmesiyle birlikte ilerleyen yıllarda çok daha farklı konumlara sahip olması beklenen robotların neler yapabileceğini ise bekleyip göreceğiz.

Boston Dynamics: Korkmaya gerek yok, robotlar bilim kurgu filmlerindeki gibi silahlandırılmayacak