Android işletim sisteminin babası olarak tanınan Andy Rubin’in şirketi Essential’dan kötü haber geldi. Ünlü yazılımcı, mühendis ve girişimci Rubin’in üç sene önce açtığı akıllı telefon firması Essential Products kapanıyor. 

Çıktığı ilk dönemde yenilikçi tasarımıyla kendine has bir hayran kitlesi yaratmayı başaran akıllı telefon şirketi, giriş yaptığı ABD pazarında beklenen ilgiyi göremedi. Andy Rubin’in kurduğu şirketin açıldıktan üç sene sonra kapatılmasına karar verildi. 

Pazara çıktığı ilk dönemlerde güzel bir ivme yakalamasına rağmen daha sonraları unutulan şirket, global olarak da ses getiremeyince beklenen sona ulaştı. Yapılan açıklamaya göre, şirket artık pazarda olmayacak. 

Kapatılma kararı alınmadan önce şirket “Project Gem” isimli son derece farklı bir tasarıma sahip telefonun geliştirme sürecindeydi. Andy Rubin’in tanıttığı ve son derece ilginç Android işletim sistemine sahip Project Gem isimli telefon, şaşırtıcı derecedeki canlı renkleriyle ve ışığın durumuna göre renk değiştiren gövdesiyle fazlasıyla dikkat çekmiş olsa da, şirketin kapatılacak olması nedeniyle henüz detayları netleşmeden tarih olmuş oldu. 

Essential Products’ın ilk modeli olan ‘’Essential Phone’’u alanlara ise iyi denilebilecek bir haber geldi. Andy Rubin, cihazların güncelleme almaya devam edeceğini aktardı. Ancak söz konusu desteğin ne zamana kadar geçerli olacağı ise bilinmiyor. 

Bataryası en uzun süre dayanan 11 akıllı telefon !