RTÜK Netflix'e Ceza
Okuma Süresi
2 dakika

RTÜK, uzun bir süredir pedofiliye teşvik ettiği gerekçesiyle tartışılan ‘Minnoşlar’ filminin tanıtım afişi için Netflix’e ceza verdiğini duyurdu. Kurul; oy birliğiyle dijital yayın devinin, ‘Minnoşlar (Cuties)’ filmini kataloğundan çıkarması gerektiğine karar verdi.  

Netflix, 9 Eylül’de Türkiye ağında yayınlanması planlanan ‘Minnoşlar (Cuties)’ isimli yeni filmi için yapıma ilişkin olmayan bir tanıtım afişi hazırlamıştı. Söz konusu afişin, filmin önceki afişleri veya içeriğiyle herhangi bir ilgisi olmadığı ifade edilmişti. Afişte, 11 yaşındaki bir grup kız çocuğunun ‘twerk’ dansı yaparken ve aşırı makyajlı görüntülerinin yer aldığı belirtilmişti. Filmin konusuna ilişkin bölümde ise Netflix“11 yaşındaki Amy, twerk yapan bir dans grubuna hayran kalır. Onlara katılmak umuduyla dişiliğini keşfetmeye başlayarak aile geleneklerine meydan okur” ifadelerine yer vermişti.  

Diğer yandan platform, afiş yanına filmin 18 yaşından büyük izleyicilere uygun olduğuna ilişkin bir ibare de eklemişti. 18 Ağustos tarihinde ilk gösterimini gerçekleştiren yapımın ‘Maïmouna Doucouré’ isimli yönetmeni ise söz konusu tanıtım görselinin, hazırlanan orijinal afişle bir ilgisi olmadığını ifade etmişti. Bunun üzerine Netflix, özellikle sosyal medya platformlarında pedofiliye teşvik ettiği gerekçesiyle eleştiri oklarının hedefi haline gelmişti. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ise konuya ilişkin olarak RTÜK’e başvuru yaptığını açıklamıştı. Yaşanan gelişmeler sonrası RTÜK, ‘Minnoşlar’ filminin tanıtım afişindeki görselde çocukları metalaştırdığı ve pedofiliye özendirdiği gerekçesiyle Netflix’e ceza verdi. Aktarılan detaylara göre kurul, oy birliğiyle dijital yayın devinin, ‘Minnoşlar’ filmini kataloğundan çıkarması gerektiği kararını aldı.  

‘Minnoşlar’, Fransa’da farklı bir afiş ile gösterime girmişti

Minnoşlar Afiş

Diğer yandan; ilk kez “Sundance Film Festivali”nde yayınlanarak ödül kazanan ‘Minnoşlar’, daha önce Fransa’da 19 Ağustos tarihinde farklı bir afiş ile gösterime girmişti. Afişe yönelik tansiyonun yükselmesi üzerine Netflix, konuyla ilgili resmi hesaplarından bir özür mesajı yayınlamıştı. Yayınlanan mesajda, “Minnoşlar filmi için kullandığımız uygunsuz afiş için çok üzgünüz. Bu hoş değil ve Sundance’da ödül kazanan bu Fransız filmini yansıtmıyor. Resimleri ve açıklamayı güncelledik” ifadelerine yer verilmişti. Bununla birlikte, “dişiliğini keşfetmeye başlayarak” ibaresi de filmin açıklama kısmından kaldırılmıştı. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Netflix ‘Minnoşlar’ Filmi İçin RTÜK’e Başvuru Yaptığını Açıkladı 

RTÜK Kararıyla Netflix’ten Designated Survivor’ın Bölümü Kaldırıldı

Netflix açıkladı: RTÜK sansür talebinde bulunmadı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz