Aile Bakanlığı Minnoşlar Filmi
Okuma Süresi
2 dakika

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Netflix ‘Minnoşlar’ filmi için RTÜK’e resmi olarak başvuru yaptığını açıkladı. Film, kısa bir süre önce pedofiliye ilişkin öğeler içerdiği gerekçesiyle sosyal medya gündemine oturmuştu.  

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler BakanlığıNetflix‘de 9 Eylül tarihinde yayınlanacak olan ‘Minnoşlar (Cuties)’ filmi için RTÜK’e resmi olarak yazılı başvuru yaptığını açıkladı. Film, kısa bir süre önce pedofiliye teşvik eden öğeler içerdiği gerekçesiyle sosyal medya gündemine oturmuş ve dijital yayın devi, özellikle birçok Twitter kullanıcısı tarafından protesto edilmişti. Yapımın, 11 yaşındaki bir kız çocuğunu ve ‘twerk’ dansını konu aldığı belirtilmişti.  

Filmin açıklama bölümünde ise ana karakter olan 11 yaşındaki Amy’nin “dişiliğini keşfederek aile geleneklerine meydan okuyan bir çocuk” olduğuna işaret edilmişti. Öte yandan platform, filmin yasal izlenme yaşının 18 olduğuna dikkat çekmişti. Çocukları metalaştırdığı gerekçesiyle eleştiri oklarının hedefi haline gelen yapımın açıklama kısmını Netflix, “11 yaşındaki Amy, kendine has tarzıyla dans eden bir dans grubuna hayran kalır ve onlara katılma umuduyla aile geleneklerine meydan okur” şeklinde değiştirmek durumunda kalmıştı. Bununla birlikte; dijital yayın devi, konuya ilişkin bir açıklama yaparak seçilen görseller için özür dilemişti. Yapımın, Fransa’da daha önce yayınlanmış olduğu da biliniyordu.

İşte Aile Bakanlığı tarafından Netflix ‘Minnoşlar’ filmi için yapılan RTÜK başvurusu ile ilgili açıklama!

Minnoşlar Filmi RTÜK

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ise Netflix ‘Minnoşlar’ filmine ilişkin RTÜK başvurusu ile ilgili açıklamasında Bakanlığımız Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, filmin, çocukların ihmal ve istismara açık hale gelmelerine neden olabileceği ve psikososyal gelişimlerini olumsuz yönde etkileyeceği değerlendirilmiştir. Konuya ilişkin gerekli tedbirlerin alınması ve filmin değerlendirilmesi için Bakanlığımız tarafından RTÜK’e 20 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla resmi yazı ile talepte bulunulmuştur. Çocuklarımızın herhangi bir mecrada metalaştırılmasına, ihmal ve istismara açık hale getirilmesine karşı her daim mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerine yer verdi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Netflix, 1 Ay Deneme Süresi Özelliğini Türkiye’de Tekrar Kullanıma Açtı 

Netflix, Karışık Oynat Özelliğini Test Ediyor

Netflix, Akıl Hastanesini Konu Alan ‘Ratched’ İsimli Yeni Dizisi İçin Tanıtım Fragmanı Yayınladı! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz