Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Rusya’nın nükleer enerji üretiminden sorumlu olan Rosenergoatom şirketinin yaptığı açıklamaya göre Rusya 2019 yılında neredeyse 209 milyar kilowatt saat nükleer enerji üretimine ulaştı.

Nükleer enerji üretimi ülkeler tarafından sıklıkla tartışılan bir konu. Nükleer enerji her ne kadar çevreye zarar vermeden enerji üretse de yaydığı radyasyon seviyesinin tehlikesinden ve tabii ki patlama ihtimalinden dolayı sıklıkla tartışılıyor. Çernobil gibi büyük bir felaket yaşayan SSCB’nin devamı olan Rusya, nükleer enerji üretimi ve kullanımı konusunda ısrarcı. 

Nükleer enerji üretiminde her geçen gün biraz daha yükselişte olan Rusya, 2018 yılında 204.275 milyar kilowatt saat olan nükleer enerji üretimini 2019 yılında 208.784 milyar kilowatt saate kadar çıkardı. Yani Rusya 2019 yılında nükleer enerji üretiminde 4,5 milyar kilowatt saat artış göstermiş oldu. 

2007 yılında kurulan Rosenergoatom şirketi, Rusya’nın askeri ve sivil bütün nükleer enerji faaliyetlerini yürütüyor. Şirket aynı zamanda dünyada bir ilk olan ve büyük tartışmalara yol açan yüzen nükleer enerji santrali Akademik Lomonosov’u da 2029 yılına kadar kullanma yetkisine sahip. 

Rosenergoatom, 450 milyar dolara mal olduğu düşünülen ve medyada oluşan karışık tepkilere rağmen Akademik Lomonosov’un 2020 yılında ticari operasyonlara başlayacağını da aktardı.