Washington merkezli Eviation tarafından geliştirilen ‘Alice’ adlı elektrikli yolcu uçağı ilk uçuşunu tamamladı. Fakat uçak henüz ticari uçuşların gerektirdiği teknolojiye sahip değil!

Teknoloji her geçen gün gelişiyor. Bu gelişmelerin ardından tüm dünya, çevre dostu teknolojilere yöneliyor. Özellikle de sürdürülebilir gelecek için elektrikli taşıtlara yönelim artıyor. Elektrikli arabaların ardından elektrikli trenler ve gemiler kullanılmaya başlarken, bu yenilikler şimdi de havacılık sektörüne entegre edilmeye çalışılıyor.

Elektrik kullanarak güçlü jet motorlarının ürettiği enerjiyi üretmek henüz mümkün değil. Ancak bu alanda çalışmalar hala sürüyor. Bilim insanları şimdi de havacılık sektörüne elektrikli yolcu uçaklarını kazandıracak çalışmalara imza atıyor. Dün yaşanan gelişme, bu konuda hepimize umut aşılıyor.

Elektrikli Yolcu Uçağı Alice İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi!

Henüz bir prototip olan ve Washington merkezli Eviation tarafından üretilen ‘Alice’ adlı uçak, dün yerel saat ile sabah 7.10’da Washington Grant County Uluslararası Havalimanı’ndan kalkış yaparak ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Uçuş toplamda 8 dakika sürdü ve uçak 3.500 feet (1.066 metre) yüksekliğe ulaştı. Uçuşun amacı, uçağın tasarımının geliştirilmesi için veriler toplamaktı.

Alice’in bu ilk uçuşunda elbette yolcu taşınmadı. Veriler toplamak amacıyla gerçekleştirilen bu uçuş, son derece başarılı şekilde tamamlandı. Alice, Federal Havacılık İdaresi tarafından yolcu taşımak üzere onay aldığında 9 veya 6 kişilik lüks yolcu uçağı veya elektrikli kargo uçağı olarak hizmet verecek. Bununla birlikte Alice, bu onayı almayı başarırsa tamamen elektrikli ilk yolcu uçağı olacak.

Öte yandan Eviation, Alice’in onay alması için halen yıllarca test uçuşları yapılması gerektiğini belirtti. Alice’in önündeki en büyük engel ise batarya teknolojisi olarak görüldü. Şirketin CEO’su Greg Davis, “Beş yıl içinde oldukça uygun pil teknolojisine sahip olacağız gibi görünüyor.” ifadelerini kullandı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz